Skip Navigation
Indiana University Bloomington

CISAB Award Winners

Exemplar Award | Rowland Award | Hanna Kolodziejski Award | Graduate Scholars | Poster Awards

CISAB Exemplar Award

The CISAB Exemplar Award recognizes careers which set outstanding examples of the integration of different perspectives in the study of animal behavior.

  • 2013: Emília Martins (Indiana University)
  • 2012: John C. Wingfield (University of California, Davis)
  • 2011: Jeff Alberts (Indiana University)
  • 2010: Roy Caldwell (University of California, Berkeley)
  • 2009: Darcy B. Kelley (Columbia University)
  • 2008: Meredith West (Indiana University)
  • 2007: Michael J Ryan (University of Texas Austin)
  • 2006: Sarah W. Bottjer (University of Southern California)
  • 2005: Carl Hopkins (Cornell University)
  • 2004: Dale Sengelaub (Indiana University)
  • 2003: Marlene Zuk (University of California, Riverside)
  • 2002: Ellen Ketterson & Bill Timberlake (Indiana University)

Rowland Mentoring Award

The Rowland Mentoring Award recognizes Indiana University graduate students whose outstanding mentoring of undergraduates reflects the example set by CISAB founding member William J. Rowland.

  • 2013: Dave Civitello and Liz Carlton
  • 2012: Brandon Hill and Dustin Reichard
  • 2011: Winnie Ho and Harald Parzer
  • 2010: Jonathan Atwell
  • 2009: Hanna Kolodziejski
  • 2008: Captain Antino Allen
  • 2007: Bronwyn Heather Bleakley
  • 2006: Eduardo J. Fernandez
  • 2005: Teresa Dzieweczynski and Rich Granquist

Johanna "Hanna" Kolodziejski Award

The Hanna Kolodziejski Award honors Indiana University graduate students who excel in research and teaching while striving to improve their community.

  • 2013: Liz Carlton
  • 2012: Harald Parzar
  • 2011: Emily Chester

CISAB Graduate Scholars

The CISAB Graduate Scholars award honors Indiana University graduate students whose outstanding research, teaching, and service have fostered the integrative study of animal behavior in our community.

  • 2013:
    • Alison Ossip-Klein (Biology, Martins Lab)
    • Gregory Kohn (Psychological and Brain Sciences, West/King Lab)
    • Aubrey Kelly (Biology, Goodson Lab)
  • 2012:
    • Mollee Farrell (Psychological and Brain Sciences)
    • Lauren Rudolph (Psychological and Brain Sciences)
    • Leah Wilson (Biology)
  • 2011:
    • Cari M. Lewis (Anthropology)
    • Alejandra Rossi (Cognitive Science)
  • 2010:
    • Karen Bohorquez (Biology)
    • Emily Chester (Biology)
    • Gilbert L. Ramos (Anthropology)
    • Deanna Soper (Biology)
  • 2009:
    • Ian Hall (Biology)
    • Jacqueline Ho (Biology)
    • Nicole Gerlach (Biology)
    • Aubrey Kelly (Biology)
    • Harald Parzer (Biology)
    • Skyler Place (Cognitive Science)
  • 2008:
    • Jennifer Akst (Biology)
    • Emily Chester (Biology)
    • Winnie Ho (Biology)
    • Kathryn Lenz (Psychological and Brain Sciences)
    • Jennifer Miller (Psychological and Brain Sciences)
    • Mayte Ruiz (Biology)
    • Aaron Wilber (Psychological and Brain Sciences)
  • 2007:
    • Cuauhchihuatl Vital (Martins Lab)
    • Devin Zysling (Demas Lab)
    • Eduardo Fernandez (Timberlake Lab)
    • Ian Hall (Hurley Lab)
    • Gilbert Ramos (Hunt Lab)
    • Grant Goodrich (Colin Allen, Advisor)
    • Julienne Rutherford-Goehl (Hunt Lab)
    • Sayuri Kojima (Alberts Lab)
  • 2006:
    • Shawn Hurst (Hunt Lab)
    • Devin Zysling (Ketterson/Demas Labs)
    • Cuauhcihuatl Vital (Martins Lab)
    • Sayuri Kojima (Alberts Lab)
    • Julienne Rutherford Goehl (Hunt Lab)
    • Melissa Scotti (Demas Lab)
  • 2005:
    • Bronwyn Heather Bleakley (Brodie Lab)
    • Teresa Dzieweczynski (Rowland/West Lab)
    • Eddie Fernandez (Timberlake Lab)
    • Britt Heidinger (Ketterson Lab)
    • Erin Kelso Ragland (Martins Lab)
    • Hanna Kolodziejski (Smith Lab)
    • Joel McGlothlin (Ketterson Lab)
    • SueAnne Zollinger (Suthers Lab)

Undergraduate Poster Award

This award recognizes undergraduates who present outstanding posters at the annual Animal Behavior Conference.

  • 2013:
    • First place: Devin Jacobs
    • Second place: Elliott Ihm
    • Third place: Sarah Stuebing
  • 2012:
    • First place: Emma Lasley
    • Second place: Michael Tu
    • Third place: Grant Lin
  • 2011:
    • Desiree Cossyleon
    • Emma Lasley
    • Meredith Palmer
  • 2010:
    • Posters:
      • First Place: Jacob Callis
      • Second Place: Amanda Buck
      • Third Place: Meelyn Pandit
    • Talks:
      • First Place: Grant Lin
      • Second Place: Kimberly Long
  • 2009:
    • First Place: Lauren Walker
    • Second Place: Nicole Beckage
    • Third Place: Tiphani Grimes
  • 2008:
    • First Place: Lauren Walker
    • Second Place: Rishi Ardeshna
    • Third Place: Dean Bowker