The clock tower on Bloomington campus.



Fellows

FLC Fellows 2004 | FLC Fellows 2003 | FLC Fellows 2002 | FLC Fellows 2001 | FLC Fellows 2000 | FLC Fellows 1999 | FLC Fellows 1998

Faculty who participate in the FLC seminar are referred to as "fellows." Since 1998, 53 IU faculty have earned the title.



FLC Fellows 2004

Click on the name to see the picture of the fellow

Bruce Burgun
Theatre and Drama

Clancy Clements
Spanish and Portuguese

Mehmet M. Dalkilic
Informatics

Con Deliyannis
Astronomy

Romayne Dorsey
English

James Drummond
Biology

Helen Gremillion
Gender Studies

Claudia Johnson
Geology

Rebecca Manring
Religious Studies

Betty Rose Nagle
Classical Studies

Tim O'Conner
Philosophy

Robert Terrill
Communication and Culture
to the top


FLC Fellows 2003

Tony Ardizzone
English

Fritz Breithaupt
Germanic Studies

Katharine Byers
Social Work

David Haberman
Religious Studies

Julie Head
Accounting

Roger Innes
Biology

Caty Pilachowski
Astronomy

Craig Ross
Recreation & Parks Administration

Kip Schlegel
Criminal Justice

April Sievert
Anthropology

Susan Strome
Biology
to the top


FLC Fellows 2002

Christine Barbour

Political Science

Jack Bielasiak
Political Science

Jose Bonner
Biology

Dick Durisen
Astronomy

Ellen Dwyer
Criminal Justice/History

Wendy Gamber
History

Valerie Grim
History/African-American Studies

Joan Pong Linton
English

Jonathan Mills
Computer Science

Anne Pyburn
Anthropology

Elyce Rotella
Economics

Leah Shopkow
History

Georgia Strange
Fine Arts Studio

James M. Walker
Economics

Gerald Wright
Political Science
to the top




FLC Fellows 2001

Don Burke

Chemistry

Steve Chermak
Criminal Justice

Michelle Facos
Art History

Paul Gutjahr
English

Mike Jolly
Mathematics

Shanker Krishnan
Business/Marketing

Lisa Lloyd
History and Philosophy of Science

Bob Port
Linguistics/Cognitive Science

Barry Rubin
Public and Environmental Affairs

Whitney Schlegel
Medical Sciences

Leah Shopkow
History

Mimi Zolan
Biology
to the top



FLC Fellows 2000

Stephen Baginski
Accounting and Information Systems

Jack Bielasiak
Political Science

Jose Bonner
Molecular Biology

Ellen Dwyer
Criminal Justice/History

Wendy Gamber
History

Glenn Gass
Music

Michael Hamburger
Geological Sciences

Joan Pong Linton
English

Elyce Rotella
Economics

Linda Smith
Psychology

Cleve Wilhoit
Journalism
to the top



FLC Fellows 1999


Jim Brophy
Geological Sciences

Lynda Delph
Biology

Romaldo DeSouza
Chemistry

Dick Durisen
Astronomy

Susan Jones
Psychology

Jonathan Mills
Computer Science

Larry Moss
Mathematics

James M. Walker
Economics
to the top


FLC Fellows 1998

Landon Beyer

Education

Tom Gieryn
Sociology

Eugene W. McGregor
Public and Environmental Affairs

John McRae
Religious Studies

Anne Pyburn
Anthropology

Steve Stowe
History

Gerry Wright
Political Science
to the top


x


Can't find what you're looking for? Try a search:
 

© August 2003 - Credits
Comments: flp@indiana.edu
Last Updated: 1/14/04