Home
IU Math
Registration
For Speakers
Schedule
Travel

Saturday, March 31

8:00-9:00 Registration and Coffee
9:00-10:00 András Stipsicz
Computations of Heegaard Floer Homologies
Rawles Hall 100
10:10-10:40 Kristen Mazur
Presenting Tambara Functors
Swain West 007
Cheryl Balm
Additivity of the Turaev genus
Swain East 140
Daniel Smith
Stability of geometric flows
Swain East 240
Krzysztof Kapulkin
Fibration categories and type theory
Swain East 010
10:40-11:00 Coffee
11:00-12:00 Mike Hill
Group actions and algebraic topology
Rawles Hall 100
Elisenda Grisgby
Homology-type invariants of braids
Swain West 119
12:10-12:40 David White
Localization and Ring Objects in Model Categories
Swain West 007
Haggai Nuchi
Generalized Gauss Maps and Integrals for Three-component Links
Swain East 140
Alyson Burchardt
The Hausmann-Weinberger 4-manifold invariant of right-angled Artin groups
Swain East 240
Robert Hank
Persistent Homology
Swain East 010
12:40-2:00 Lunch
2:10-2:40 Carolyn Yarnall
The Equivariant Slice Filtration
Swain East 105
David Krcatovich
Bordered Floer homology and link invariants
Swain East 140
Amey Kaloti
Stein fillings of (some) lens spaces
Swain East 240
Chi-Kwong Fok
Equivariant twisted K-Theory of compact Lie groups
Swain East 010
2:50-3:20 Don Larson
The homotopy of Behrens' spectrum Q at the prime 3
Swain East 105
Jeffrey Meier
Seifert fibered surgeries on pretzel knots
Swain East 140
John Mosley
Generalizing a Lemma of Kharlamov
Swain East 240
Justin Curry
Obstruction-Theoretic Sensing
Swain East 010
3:20-4:00 Tea
4:00-5:00 Jacob Lurie
Ambidexterity in K(n)-Local Homotopy Theory
Rawles Hall 100

Sunday, April 1

8:00-9:00 Coffee
9:00-10:00 Andrew Blumberg
The ring structure on K(S)
Rawles Hall 100
Adam Levine
Bordered Floer homology and splicing knot complements
Swain West 119
10:10-10:40 Sean Tilson
Power operations in the Kunneth Spectral Sequence
Swain East 105
Faramarz Vafaee
Sutured Floer homology distinguishes between two Seifert surfaces but not Turaev torsion
Swain East 140
Ozgur Evren
The Length Spectrum Metric on the Teichmuller Space
Swain East 240
Jennifer Gamble
Zigzag Persistence
Swain East 010
10:40-11:00 Coffee
11:00-12:00 Angélica Osorno
Algebraic models of homotopy types
Rawles Hall 100
Margaret Doig
Finite surgeries - an application of Heegaard Floer homology to a traditional knot theory question
Swain West 119
12:10-12:40 Xiaolei Wu
An introduction to the K-theoretic Farrell-Jones Conjecture
Swain East 105
Krzysztof Putyra
Unification of odd and even Khovanov homology
Swain East 140
Mark Hughes
Braiding link cobordisms
Swain East 240
Jenny Santoso
Differential K-Theory à la Freed-Lott and Simons-Sullivan revisited
Swain East 010

Abstracts and additional information is available here

 

 

This conference is supported by the NSF and by Indiana University.
Contact us at gstc@indiana.edu. View the 2006 conference page here.