Table of Assemblies Assembly Photos  |  Assembly Delegates & Substitutes
         

     Tenth Ordinary Session of the  Assembly
Geneva, September 2 - September 25, 1929

Counties Members Officers
Abyssinia
Albania
Argentina
Australia
Austria
Belgium
Bolivia
British Empire
Bulgaria
Canada
Chile
China
Colombia
Cuba
Czechoslovakia
Denmark
Dominican Republic
El Salvador
Estonia
Finland
France
Germany
Greece
Guatemala
Haiti
Honduras
Hungary
India
Ireland
Italy
Japan
Latvia
Liberia
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Nicaragua
Norway
Panama
Paraguay
Persia
Peru
Poland
Portugal
Roumania
Siam
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
Uruguay
Venezuela
Yugoslavia
Abyssinia (Ethiopia)
Ato Efrem Twolde Medhen, Substitute
Leonce Lagarde, Delegate
E. le Bettoadded Guetatcheou, Special Delegate
Lidj Andargue Massai, Substitute

Albania
Raouf Fitso, Delegate
Mehdi Frasheri, Delegate
Demetre Poppa, Delegate

Australia
Frank Lidgett McDougall, Substitute
Granville de Laune Ryrie, Delegate
Charles William Clanan Marr, Delegate
William Harrison Moore, Delegate
Roberta Jull, Substitute

Austria
Markus Leitmaier, Substitute
Richard Schuller, Substitute
Max Hoffinger, Delegate
Albert Mensdorff Pouilly Dietrichstein, Delegate
Emerich von Pflugl, Delegate

Belgium
Fernand van Langenhove, Substitute
Edouard Rolin Jaequemyns, Substitute
Octave Jacques Joseph Louwers, Substitute
Henri Rolin, Substitute
Ludovic Moncheur, Substitute
Paul Hymans, Delegate
Henri Victor Marie Carton de Wiart, Delegate
Prosper Antoine Joseph Marie Poullet, Delegate
Paul Emile Janson, Delegate
Joseph Melot, Substitute

Bolivia
Adolfo Costa du Rels, Delegate
Alberto Cortadellas, Delegate

British Empire
Helena Maria Swanwick, Substitute
Ronald William Graham, Delegate
Hugh Dalton, Substitute
Mary Agnes Hamilton, Substitute
Cecil James Barrington Hurst, Substitute
Arthur Henderson, Delegate
James Ramsay MacDonald, Delegate
Philip John Noel Baker, Substitute

Bulgaria
Atanas D. Bouroff, Delegate
Vladimir Molloff, Delegate
Dimitri Mikoff, Substitute

Canada
John Campbell Elliott, Delegate
Malcolm McLean, Substitute
Walter Alexander Riddell, Substitute
Philippe Roy, Substitute
George Eulas Foster, Substitute
William D. Euler, Delegate
Agnes Campbell MacPhail, Substitute
Raoul Dandurand, Delegate

Chile
Enrique Villegas Echeburu, Delegate
Luis Varnhagen de Porto Seguro, Delegate
Jorge Valdes Mendeville, Delegate

China
Kaiseng Woo, Substitute
Dekien Tung, Substitute
Lone Liang, Substitute
Lou Kao, Delegate
Tso Ping Tsiang, Delegate
Chao Chu Wu, Delegate
Ton Fa Scie, Substitute

Colombia
Francisco Jose Urrutia, Delegate
Luis Samper Sordo, Delegate
Rafael Bernal Jimenez, Substitute

Cuba
Orestes Ferrara, Delegate
Ramiro Hernandez Portela, Substitute
Carlos de Armenteros, Substitute
Aristides de Aguero y Bethancourt, Delegate
Rafael Martinez Ortiz, Delegate
Guillermo de Blanck y Menocal, Substitute

Czechoslovakia
Edvard Benes, Delegate
Stefan Osusky, Delegate
Zdenek Fierlinger, Delegate
Vladimir Slavik, Substitute

Denmark
Thorwald Stauning, Delegate
William Borberg, Substitute
Maxime Vasquez, Delegate
Otto Wadsted, Substitute
Henni Forchhammer, Substitute
Carl Moltke, Delegate
Eduard Reventlow, Substitute
Holger Andersen, Substitute
Th. Povlsen, Substitute
Peter Rochegune Munch, Delegate
Laust Jevsen Moltesen, Delegate
Georg Cohn, Substitute
Frederick Hedegaard Jeppesen Borgbjaerg, Delegate

El Salvador
Jose Gustavo Guerrero, Delegate
Francisco Antonio Lima, Delegate

Estonia
Jaan Tonisson, Delegate
Iokhan Laidoner, Delegate
Jean Lattik, Delegate
Auguste J. Schmidt, Substitute

Finland
Evald Alfons Raphael Gyllenbogel, Substitute
Tilma Sofia Hainari, Substitute
Aarne Vuorimaa, Substitute
Georg Schauman, Substitute
Joakko William Keto, Substitute
Eino Rudolf Woldemar Holsti, Delegate
Rafael Waldemar Erich, Delegate
Hjalmar Johan Fredrik Procope, Delegate
Aarno Armas Sakari Yrjo Koskinen, Substitute

France
Leon Jouhaux, Assistant Delegate
Jean Mistler, Assistant Delegate
Rene Lucien Daniel Massigli, Assistant Delegate
Aristide Briand, Delegate
Georges Pernot, Assistant Delegate
Louis Loucheur, Delegate
Joseph Paganon, Assistant Delegate
Henri Auguste Fromageot, Substitute
Rene Samuel Cassin, Assistant Delegate
Robert Serot, Substitute
Pierre Cot, Assistant Delegate

Francois Labrousse, Substitute
Marcel Plaisant, Assistant Delegate
Lucien Hubert, Delegate

Germany
Rudolf von Breitscheid, Substitute
Werner C. von Rheinbaben, Substitute
Ludwig von Kaas, Substitute
Johann Heinrich Graf von Bernstorff, Substitute
Friedrich Gaus, Delegate
Carl Theodor Conrad von Schubert, Delegate
Gustav Stresemann, Delegate
Erich Koch Weser, Substitute

Greece
A. Papadatos, Delegate
Raphael Raphael, Substitute
Andre Andreades, Delegate
Nicolas Socrate Politis, Delegate
Andre Michalakopoulos, Delegate
Jean Georges Politis, Substitute

Guatemala
Carlos Frederico Mora, Delegate

Haiti
Luc Dominique, Delegate

Honduras
Froylan Turcios, Delegate

Hungary
Ladislas Gajzago, Substitute
Francois Hunyady de Kethely, Substitute
Clotilde Apponyi, Substitute
Albert Apponyi, Delegate
Paul de Hevesy de Heves, Substitute
Etienne de Gorgey, Substitute
A. de Egry, Substitute
Joseph Veszi, Substitute

Alexius de Nagy, Substitute
Jules Lakatos, Substitute
Gabriel Tanczos, Delegate
Joseph Szterenyi de Brasso, Delegate

India
Muhammad Habibullah, Delegate
Maharaja de Kapurthala, Delegate
William Ewart Greaves, Delegate
Chunilalv Mehta, Substitute
Geoffrey Lutham Corbett, Substitute
Syed Raza Ali, Substitute

Ireland
Sean Lester, Substitute
John Aloysius Costello, Delegate
John Marcus O'Sullivan, Delegate
Patrick McGilligan, Delegate
Sean Murphy, Substitute

Italy
Massimo Pilotti, Substitute
Giuseppe Gallavresi, Substitute
Vittorio Scialoja, Delegate
Dino Alfieri, Substitute
Cesare Tumedei, Substitute
Stefano Cavazzoni, Substitute
Alessandro Sardi, Substitute
Fulvio Suvich, Substitute
Edmondo Rossoni, Delegate
Lelio Bonin Longare, Delegate
Augusto Rosso, Substitute
Alberto de Marinis Stendardo di Ricigliano, Substitute

Japan
Mineitciro Adatci, Delegate
Kintomo Mushakoji, Substitute
Koki Hirota, Substitute
Naotake Sato, Substitute
Isaburo Yoshida, Substitute
Matsuzo Nagai, Delegate
Tsuneo Matsudaira, Delegate
Nobumi Ito, Substitute

Latvia
Vilis Schumans, Delegate
Jules Feldmans, Substitute
Charles Duzmans, Delegate
Antons Balodis, Delegate
Paul Schiemann, Substitute

Lithuania
Venceslas Sidzikauskas, Delegate
Leopoldas Dymsa, Substitute
Sofija Ciurlionis, Delegate
Augustinas Voldemaras, Delegate

Luxembourg
Gaston Diderich, Delegate
Emile Reuter, Delegate
Albert Alphonse Martin Wehrer, Substitute
Joseph Bech, Delegate
Charles Vermaire, Substitute

Netherlands
Frans Beelaerts van Blokland, Delegate
W. G. van Wettum, Substitute
Raden Adipati Ario Achmad Djajadiningrat, Substitute
Jean Pierre Adrien Francois, Substitute
E. Heldring, Substitute
Joseph Limburg, Substitute
Willem Jan Marie van Eysinga, Delegate
Hendrikus Colijn, Delegate
John Loudon, Delegate
Clasine Albertine Kluyver, Substitute

New Zealand
Charles A. Knowles, Substitute
Cyril Blake Burdekin, Substitute
James Parr, Delegate

Nicaragua
Tomas Francisco Medina, Delegate
Francisco Torres Fuentes, Delegate
Antoine Sottile, Delegate

Norway
Christian Lous Lange, Substitute
Arnold C. Raestad, Substitute
Peder Ludvik Kolstad, Substitute
Carl Joachim Hambro, Delegate
Fridtjof Nansen, Delegate
Johan Ludwig Mowinckel, Delegate
Ingeborg Aas, Substitute

Panama
Juan Demostenes Arosemena, Delegate

Paraguay
Ramon V. Caballero de Bedoya, Delegate

Persia (Iran)
Seyed Hassan Tagizadeh, Substitute
Mohammed Ali Khan Foroughi, Delegate
Hussein Khan Ala, Delegate
Anochirevan Khan Sepahbodi, Delegate
Ali Khan Riazi, Substitute
P. Parviz Khan Kitabgi, Substitute

Peru
Mariano Harlan Cornejo, Delegate
Augusto Leguia, Delegate

Poland
Hipolit Gliwic, Delegate
Marjan Szumlakowski, Substitute
Franciszek Sokal, Delegate
Witold Chodzko, Substitute
Jan de Modzelewski, Substitute
Adam Tarnowski, Substitute
Miroslaw Arciszewski, Substitute
Michal Rostworowski, Substitute
August Zaleski, Delegate

Portugal
Vasco de Quevedo, Delegate
Jose Capelo de Franco Frazao, Delegate
Augusto de Vasconcellos, Delegate

Roumania
Constantin Antoniade, Delegate
Nicolae Titulesco, Delegate
Georges Mironesco, Delegate
Elena Vacaresco, Substitute
John Lugosianu, Substitute

Siam (Thailand)
Dyakara S. A. S. Varnvaidya, Delegate
Phya Vijitavongs Vudhikrai, Delegate

South Africa
Eric Hendrick Louw, Delegate
Daniel Johannes de Villiers, Delegate
Robert Webster, Substitute
Robert Cecil (Viscount Cecil of Chelwood), Substitute

Spain
Cristobal Botella, Substitute
Leopoldo Palacios Morini, Substitute
Eduardo Cobian, Delegate
Jose Maria Quinones de Leon, Delegate
Julio Casares y Sanchez, Substitute

Sweden
Ernest Trygger, Delegate
Erik Teodor Marks von Wurtemberg, Delegate
Richard Johannes Sandler, Delegate
A. F. Endstrom, Substitute
Torvald Magnussen Hojer, Substitute
Karl Ivan Westman, Substitute

Switzerland
Walter O. Stucki, Substitute
Ruggero Dollfus de Volckersberg, Substitute
William Emmanuel Rappard, Substitute
Hermann Schupbach, Delegate
Giuseppe Motta, Delegate
Gottfried Keller, Delegate

Uruguay
Alberto Guani, Delegate
Eduardo Rodriguez Larreta, Delegate
Jose Guillermo Antuna, Delegate
Alfredo de Castro, Substitute

Venezuela
Jose Gil Fortoul, Delegate
Diogenes Escalante, Delegate
Caracciola Parra Perez, Delegate
Juan Manuel Hurtado Machado, Substitute
Enrique Gil Fortoul, Substitute

Yugoslavia
Constantin Alexander Fotitch, Substitute
Andre Gosar, Substitute
Ilia Choumenkovitch, Delegate
Jelko Majouranitch, Delegate
Voislav Marinkovitch, Delegate
Michel Nenadovitch, Substitute

President
Jose Gustavo Guerrero (El Salvador)

Vice-Presidents Elected by the Assembly
Aristide Briand (France)
Gustav Stresemann (Germany)
Mineitciro Adatci (Japan)
Antons Balodis (Latvia)
James Ramsay MacDonald (British Empire)
Chao Chu Wu (China)

Vice-Presidents Ex Officio as Chairmen of the Committees
Vittorio Scialoja (Italy)
Giuseppe Motta (Switzerland)
Edvard Benes (Czechoslovakia)
Carl Moltke (Denmark)
John Marcus O'Sullivan (Ireland)
Paul Emile Janson (Belgium)

Chairman of the Agenda Committee
Muhammad Habibullah (India)

Secretary-General of the League of Nations
James Eric Drummond



 

 

 

Top of Page  |  Home  |  Intro  |  Photos  |  Sources  |  Technical


League of Nations Archives, Palais des Nations, CH-1211, Geneva 10, Switzerland
Center for the Study of Global Change, 201 N. Indiana Avenue,  Bloomington, Indiana, 47408-4001,  USA
Last updated:  October, 2002 -  Send Comments to:
 
Blandine Blukacz-Louisfert, Chief, UNOG Registry, Records and Archives Unit, United Nations