Table of Assemblies Assembly Photos  |  Assembly Delegates & Substitutes
         

    Fifteenth Ordinary Session of the  Assembly
Geneva, September 10 - September 27, 1934

Countries Members Officers
Abyssinia
Afghanistan
Albania
Argentina
Australia
Austria
Belgium
Bolivia
British Empire
Bulgaria
Canada
Chile
China
Colombia
Cuba
Czechoslovakia
Denmark
Dominican Republic
Ecuador
El Salvador
Estonia
Finland
France
Greece
Guatemala
Haiti
Honduras
Hungary
India
Iraq
Ireland
Italy
Japan
Latvia
Liberia
Lithuania
Luxembourg
Mexico
Netherlands
New Zealand
Nicaragua
Norway
Panama
Paraguay
Persia
Peru
Poland
Portugal
Roumania
Siam
South Africa
Soviet Union
Spain
Sweden
Switzerland
Uruguay

Venezuela
Yugoslavia
Abyssinia (Ethiopia)
Leonce Lagarde, Delegate
Badjironde Hawaryat, Delegate

Afghanistan
Ali Khan Mohammed, Delegate
Khan Mohamed Omer, Delegate

Albania
Lec Kurti, Delegate
Fuad Aslani, Delegate

Argentina
Jose Maria Cantilo, Delegate
Roberto Levillier, Delegate
Enrique Ruiz Guinazu, Delegate

Australia
Mrs. Claude Couchman, Substitute
Russell Charles Harris, Delegate
Frank Lidgett McDougall, Delegate
Stanley Melbourne Bruce, Delegate

Austria
Kurt von Schuschnigg, Delegate
Richard Schuller, Substitute
Fanny Starhemberg, Substitute
Egon Berger Waldenegg, Delegate
Theodor Ritter Hornbostel, Substitute
Markus Leitmaier, Substitute
Emerich von Pflugl, Delegate

Belgium
Paul Emile Janson, Delegate
Joseph Melot, Substitute
Henri Victor Marie Carton de Wiart, Delegate
Maurice Bourquin, Substitute
Paul Hymans, Delegate
Henri Jaspar, Delegate
Fernand van Langenhove, Substitute

Bolivia
Adolfo Costa du Rels, Delegate
Antenor Patino, Assistant Delegate
Mamerto Urriolagoitia, Assistant Delegate
Ernesto Fricke Lemoine, Assistant Delegate

British Empire
Robert Anthony Eden, Delegate
William Eric Beckett, Substitute
Florance Gertrude Horsbrugh, Substitute
Ernest Nathaniel Bennett, Substitute
Archibald Noel Skelton, Delegate
John Allsebrook Simon, Delegate
Geoffrey Hithersay Shakespeare, Substitute

Bulgaria
Petre Todoroff, Delegate
Nicolas Antonoff, Delegate
Constantin Batoloff, Delegate

Canada
Richard Bedford Bennett, Delegate
Oscar Douglas Skelton, Delegate
Walter Alexander Riddell, Delegate
Jean Desy, Substitute
James Scott MacDonald, Substitute

Chile
Enrique J. V. Gajardo Villarroel, Substitute
Manuel Rivas Vicuna, Delegate
Jorge Valdes Mendeville, Delegate
Luis Varnhagen de Porto Seguro, Delegate

China
Tai Chi Quo, Delegate
Wunsz King, Delegate
Chi Tsai Hoo, Substitute
Tai Tsien, Substitute
Lone Liang, Substitute
Dekien Toung, Substitute
T. Y. Lo, Delegate

Colombia
Caballero Agustin Nieto, Delegate
Jesus Maria Yepes, Delegate
Emilio Cuervo Marquez, Delegate

Cuba
Guillermo Patterson, Delegate
Carlos de Armenteros, Delegate

Czechoslovakia
Edvard Benes, Delegate
Stefan Osusky, Delegate
Rudolf Kunzl Jizersky, Delegate

Denmark
Ole Bjorn Kraft, Substitute
Henni Forchhammer, Substitute
Gustav Rasmussen, Substitute
William Borberg, Substitute
Rudolf Christiani, Substitute
Frederick Hedegaard Jeppesen Borgbjaerg, Delegate
Th. Povlsen, Substitute
Erik de Scanvenius, Delegate
Peter Rochegune Munch, Delegate

Dominican Republic
Elias Brache, Jr., Delegate
Bienvendio Carrasco, Delegate

Estonia
Johannes Kodar, Substitute
Julius Seljamaa, Delegate
Auguste J. Schmidt, Delegate

Finland
Anders Werner Antil Hackzell, Delegate
Hans R. Martola, Substitute
Paul Otto Immanuel Hjelt, Substitute
Bruno Rafael Kivikoski, Substitute
Eino Rudolf Woldemar Holsti, Delegate
Paavo Paivio Pajula, Delegate

France
Georges Cahe Salvador, Assistant Delegate
Jean Louis Barthou, Delegate
Louis Francois Aubert, Assistant Delegate
Jean Reveillaud, Assistant Delegate
Rene Samuel Cassin, Assistant Delegate
Jules Gautier, Assistant Delegate
Jules Basdevant, Substitute
Rene Lucien Daniel Massigli, Substitute
Paul Pierre Louis Bargeton, Substitute
Louis Germain Martin, Delegate
Lucien Lamoureux, Delegate

Greece
Demetre Maximos, Delegate
Nicolas Socrate Politis, Delegate
Raphael Raphael, Delegate
B. P. Papadakis, Substitute
Antoine F. Frangulis, Delegate
Raoul Bibica Rosetti, Substitute

Guatemala
Virgilio Rodriguez Beteta, Delegate

Haiti
Constantin Mayard, Delegate
Alfred Addor, Substitute

Honduras
Luis Alonso Baeter, Delegate

Hungary
Clotilde Apponyi, Substitute
Zoltan Baranyai, Substitute
Bela de Szent Istvany, Substitute
Georges de Ottlik, Substitute
Alfred de Nickl, Substitute
Ladislas de Tahy, Delegate
Tibor de Eckhardt, Delegate
Gabriel Tanczos, Delegate
Geza de Siegler d'Eberswald, Substitute

India
Aga Sultan Mohammed Shah Aga Khan, Delegate
Denys de Saumarez Bray, Delegate
V. T. Krishnama Chari, Delegate
Homi Mehta, Substitute

Iraq
Mussa Bey Al Shabandar, Delegate
Jafar al Askari, Delegate
Nuri al Said, Delegate

Ireland
Frederick Henry Boland, Substitute
Francis Thomas Cremins, Delegate
John Joseph Hearne, Delegate
Eamon de Valera, Delegate

Italy
Giuseppe Mazzini, Assistant Delegate
Sileno Fabbri, Assistant Delegate
Tommaso Perassi, Assistant Delegate
Antonio Meli Lupi DiSoragna, Assistant Delegate
Antonio Maraini, Assistant Delegate
Luigi Scarfiotti, Assistant Delegate
Vincenzo Casalini, Assistant Delegate
Stefano Cavazzoni, Assistant Delegate
Edoardo Piola Caselli, Delegate
Alberto de Marinis Stendardo di Ricigliano, Delegate
Pompeo Aloisi, Delegate
Augusto Biancheri, Assistant Delegate
Giuseppe Bianchini, Assistant Delegate
Fabrizio Don Ruspoli, Assistant Delegate

Latvia
Jules Feldmans, Delegate
Vilhelms Munters, Delegate
Karlis Kalnins, Substitute

Liberia
Cornelius Bosman van Oudkarspel, Substitute
Clarence Lorenzo Simpson, Delegate
Fretus Africanus Kawi Russell, Delegate

Lithuania
Stasys Lozoraitis, Delegate
Bronius Kazys Balutis, Delegate
Ladas Natkevicius, Substitute
Petras Klimas, Delegate

Luxembourg
Joseph Bech, Delegate
Emile Reuter, Delegate
Gaston Diderich, Delegate
Albert Alphonse Martin Wehrer, Substitute
Charles Vermaire, Substitute

Mexico
Francisco Castillo Najera, Delegate
Enrique Jimenez, Delegate
Pedro de Alba, Delegate
Manuel Tello, Substitute

Netherlands
Jacob Adriaan Nikolas Patijn, Delegate
Jean Pierre Adrien Francois, Substitute
Wilhem Maria van Lanschot, Delegate
Joseph Limburg, Delegate
Andries Cornelis Dirk de Graeff, Delegate
Clasine Albertine Kluyver, Substitute

New Zealand
James Parr, Delegate
Charles A. Knowles, Substitute

Nicaragua
Tomas Francisco Medina, Delegate
Antoine Sottile, Delegate

Norway
Einar Olsen Maseng, Substitute
Johan Ludwig Mowinckel, Delegate
Ingeborg Aas, Substitute
Rasmus Ingvald Berentson Skylstad, Substitute
Birger Braadland, Delegate
Carl Joachim Hambro, Delegate

Panama
Ernesto Hoffman, Delegate
Belisario Porras, Delegate

Paraguay
Ramon V. Caballero de Bedoya, Delegate

Persia (Iran)
Nasrollah Khan Entezam Veziry, Substitute
Anochirevan Khan Sepahbodi, Delegate
Mirza Seyed Bagher Khan Kazemi, Delegate
Mohammad Khan Schayesteh, Substitute

Peru
Luis Miro Quesada, Delegate
Francisco Tudela y Varela, Delegate
Ventura Garcia Calderon, Delegate

Poland
Jozef Beck, Delegate
Edward Bernard Andre Maria Raczynski, Delegate
Jan de Modzelewski, Delegate
Stanislas de Burhardt Bukachi, Delegate
Witold Chodzko, Substitute
Roman Debicki, Substitute
Tadeusz Gwiazdowski, Substitute
Hanna Hubicka, Substitute
Titus Komarnicki, Substitute

Portugal
Jose Lobo d' Avila Lima, Delegate
Jose Capelo de Franco Frazao, Delegate
Jose Caeiro da Matta, Delegate
Augusto de Vasconcellos, Delegate

Roumania
Mircea Djuvara, Assistant Delegate
D. Draghicesco, Assistant Delegate
Jean Christu, Substitute
Eugene Neculcea, Substitute
Vespasian V. Pella, Substitute
Constantin Visoianu, Substitute
Constantin Antoniade, Delegate
Savel Radulesco, Delegate
Nicolae Titulesco, Delegate
Elena Vacaresco, Substitute

Siam (Thailand)
Subarn Sompati, Delegate
Khun Prakob Santisuk, Substitute

South Africa
Eric Hendrick Louw, Delegate
Herman Dirk van Broekhuizen, Delegate
Harry Thomson Andrews, Delegate

Soviet Union
Vladimir Petrovich Potemkin, Delegate
Boris Stomowitch Stein, Delegate
Maksim Maksimovich Litvinov, Delegate
Marcel Rosenberg, Substitute

Spain
Teodomiro de Aguilar, Delegate
Salvador de Madariaga y Rojo, Delegate
Julio Lopez Olivan, Delegate
Leopoldo Palacios Morini, Substitute
Clara Campoamor, Substitute
Tomas Sierra, Substitute
Julio Casares y Sanchez, Substitute

Sweden
Karl Ivan Westman, Substitute
Richard Johannes Sandler, Delegate
Bo Osten Unden, Delegate
Nils Richard Wohlin, Delegate
Kerstin Hesselgren, Delegate
Allan G. F. Vougt, Substitute
Einar Hennings, Substitute

Switzerland
Robert Schopfer, Substitute
Camille Gorge, Substitute
William Emmanuel Rappard, Delegate
Walter O. Stucki, Delegate
Albert Oeri, Substitute
Giuseppe Motta, Delegate

Turkey
Celal Bey Hazim, Substitute
Necmeddin Sadik Sadak, Delegate
Cemal Husnu, Delegate
Tevfik Rustu Aras, Delegate
Refik Amir Kocamaz, Substitute

Uruguay
Alberto Guani, Delegate
Victor Benavides, Delegate
Augusto Cesar Bado, Delegate

Venezuela
Cesar Zumeta, Delegate
Diogenes Escalante, Delegate
Caracciola Parra Perez, Delegate

Yugoslavia
Bogolioub Yevtitch, Delegate
Miroslav Ploy, Delegate
Constantin Alexander Fotitch, Delegate
Milan Todorovic, Substitute
Ivan Soubbotitch, Substitute
Marko Kostrentchitch, Delegate

President
Richard Johannes Sandler (Sweden)

Vice-Presidents Elected by the Assembly
The first delegates of the British Empire, Italy, France, Austria, India and Yugoslavia.

John Allsebrook Simon (British Empire)
Pompeo Aloisi (Italy)
Louis Barthou (France)
Emerich von Pflugl (Austria)
Aga Sultan Mohammed Shah Aga Khan (India)
Voislav Marinkovitch (Yugoslavia)

Vice-Presidents Ex Officio as Chairmen of the Committees
Eduoard Raczynski (Poland)
Richard Bedford Bennett (Canada)
Henri Carton de Wiart (Belgium)
Robert Levillier (Argentina)
Salvador de Madariaga y Rojo (Spain)

Chairman of the Agenda Committee
Stasys Lozoraitis (Lithuania)

Chairman of the Credentials Committee
Auguste J. Schmidt (Estonia)
replaced August Cesar Bado (Uruguay)

Secretary-General of the League of Nations
Joseph Louis Anne Avenol


 

 

 

Top of Page  |  Home  |  Intro  |  Photos  |  Sources  |  Technical


League of Nations Archives, Palais des Nations, CH-1211, Geneva 10, Switzerland
Center for the Study of Global Change, 201 N. Indiana Avenue,  Bloomington, Indiana, 47408-4001,  USA
Last updated:  October, 2002 -  Send Comments to:
 
Blandine Blukacz-Louisfert, Chief, UNOG Registry, Records and Archives Unit, United Nations