Table of Assemblies Assembly Photos  |  Assembly Delegates & Substitutes
         

    Sixteenth Ordinary Session of the  Assembly Part Two
Geneva, June 30 - July 4, 1936

Countries Members Officers
Afghanistan
Albania
Argentina
Australia
Austria
Belgium
Bolivia
British Empire
Bulgaria
Canada
Chile
China
Colombia
Cuba
Czechoslovakia
Denmark
Dominican Republic
Ecuador
El Salvador
Estonia
Finland
France
Greece
Haiti
Hungary
India
Iraq
Ireland
Italy
Latvia
Liberia
Lithuania
Luxembourg
Mexico
Netherlands
New Zealand
Norway
Panama
Persia (Iran)
Peru
Poland
Portugal
Roumania
Siam
South Africa
Soviet Union
Spain
Sweden
Switzerland
Turkey
Uruguay
Venezuela
Yugoslavia
Abyssinia (Ethiopia)
Roi des Rois Haile Selassie, Delegate
Dedjazmatch Nassibou, Delegate
Azaz Workeneh, Substitute
Ephrem Tewelde Medhen, Delegate
Berhane Marcos, Delegate

Afghanistan
Ali Khan Mohammed, Delegate
Khan Mohamed Omer, Delegate

Albania
Fuad Aslani, Delegate
Lec Kurti, Delegate

Argentina
Jose Maria Cantilo, Delegate
Manuel E. Malbran, Delegate
Enrique Ruiz Guinazu, Delegate

Australia
Stanley Melbourne Bruce, Delegate

Austria
Emerich von Pflugl, Delegate

Belgium
Maurice Bourquin, Substitute
Paul Hymans, Delegate
Pierre van Zuylen, Substitute
Henri Victor Marie Carton de Wiart, Substitute
Paul Henri Spaak, Delegate
Paul van Zeeland, Delegate

Henri Rolin, Substitute

Bolivia
Adolfo Costa du Rels, Delegate
David Alvestegui, Delegate

British Empire
Robert Anthony Eden, Delegate
James Richard Stanhope, Delegate
Herbert William Malkin, Substitute

Bulgaria
Nicolas Momtchiloff, Delegate
Pierre Neicoff, Delegate
Nicolas Nicolaev, Delegate

Canada
Lionel Massey, Delegate
Philippe Roy, Delegate

China
Tai Chi Quo, Delegate
Chi Tsai Hoo, Delegate
Vi Kyuin Wellington Koo, Delegate

Colombia
Gabriel Turbay, Delegate
Carlos Lozano y Lozano, Delegate
Francisco Umana Bernal, Delegate

Cuba
Guillermo de Blanck y Menocal, Delegate

Czechoslovakia
Stefan Osusky, Delegate
Kamil Krofta, Delegate
Rudolf Kunzl Jizersky, Delegate
Arnost Heidrich, Substitute

Denmark
Rudolf Christiani, Substitute
Peter Rochegune Munch, Delegate
Harting Marcus Frisch, Delegate
Henni Forchhammer, Substitute
Ole Bjorn Kraft, Substitute
Jesper Simonsen, Substitute
William Borberg, Substitute
Erik de Scanvenius, Delegate

Ecuador
Gonzalo Zaldumbide, Delegate

Estonia
Johannes Kodar, Substitute
Auguste J. Schmidt, Delegate

France
Joseph Paul Boncour, Delegate
Jules Basdevant, Assistant Delegate
Leon Jouhaux, Assistant Delegate
Louis Francois Aubert, Assistant Delegate
Jean Reveillaud, Assistant Delegate
Rene Samuel Cassin, Assistant Delegate
Jules Gautier, Assistant Delegate
Paul Pierre Louis Bargeton, Assistant Delegate
Marie Rene Alexis Auguste Leger, Assistant Delegate
Jean Mistler, Substitute
Henry Berenger, Substitute
Paul Faure, Substitute
Leon Blum, Delegate
Rene Lucien Daniel Massigli, Assistant Delegate
Yvon Delbos, Delegate

Greece
Nicolas Mavroudis, Delegate
Antoine F. Frangulis, Delegate
Raoul Bibica Rosetti, Delegate
Nicolas Socrate Politis, Delegate
B. P. Papadakis, Substitute

Haiti
Constantin Mayard, Delegate
Alfred Addor, Substitute

Hungary
Georges de Bakach Bessenyey, Substitute
Bela de Szent Istvany, Substitute
Georges de Ottlik, Substitute
Laszlo Bartok, Substitute
Francis de Marosy, Substitute
Alfred de Nickl, Substitute
Geza de Siegler d'Eberswald, Substitute
Laszlo de Velics, Delegate
Gabriel Tanczos, Delegate
Albert Apponyi, Delegate

India
Aga Sultan Mohammed Shah Aga Khan, Delegate
Denys de Saumarez Bray, Delegate

Iraq
Sabih Bey Nejib el Izzi, Delegate

Ireland
Michael Rynne, Delegate
Francis Thomas Cremins, Delegate
Eamon de Valera, Delegate

Latvia
Vilhelms Munters, Delegate
Jules Feldmans, Delegate

Liberia
Othon de Bogaerde, Delegate
Fenton Moran, Substitute

Lithuania
Juozas Urbsys, Delegate
Petras Klimas, Delegate
Stasys Lozoraitis, Delegate

Mexico
Narcisco Bassols, Delegate
Vicente Estrada Cajigal, Delegate

New Zealand
James Parr, Delegate
Charles A. Knowles, Substitute

Norway
Halvdan Koht, Delegate
Carl Joachim Hambro, Delegate
Einar Olsen Maseng, Substitute
Rasmus Ingvald Berentson Skylstad, Substitute

Persia (Iran)
Mirza Seyed Mostafa Khan Adle, Delegate
Nasrollah Khan Entezam Veziry, Substitute
Moshen Rais, Delegate
Anochirevan Khan Sepahbodi, Delegate

Peru
Francisco Tudela y Varela, Delegate
Victor Andres Belaunde, Delegate

Poland
Titus Komarnicki, Delegate
Jan de Modzelewski, Delegate
Michal Lubienski, Substitute
Tadeusz Gwiazdowski, Substitute
Jozef Potocki, Substitute
Jozef Beck, Delegate

Portugal
Armindo Rodrigues de Monteiro, Delegate
Augusto de Vasconcellos, Delegate
Jose Caeiro da Matta, Delegate
Jose Jorge Rodrigues dos Santos, Substitute

Roumania
Vespasian V. Pella, Substitute
Nicolas Raicovicianu, Substitute
Georges Assan, Delegate
Constantin Antoniade, Delegate
Nicolae Titulesco, Delegate

Spain
Julio Lopez Olivan, Delegate
Salvador de Madariaga y Rojo, Delegate
Augusto Barcia Trelles, Delegate

Sweden
Karl Ivan Westman, Substitute
Kerstin Hesselgren, Delegate
Richard Johannes Sandler, Delegate
Karl Gustaf Westman, Delegate

Turkey
Tevfik Rustu Aras, Delegate
Numan Menemencioglu, Delegate
Necmeddin Sadik Sadak, Delegate

Venezuela
Caracciola Parra Perez, Delegate
Manuel S. Arocha, Delegate

President
Paul van Zeeland (Belgium)

Vice-Presidents Elected by the Assembly
The first delegates of France, the Great Britain, Italy, Spain, Belgium, Mexico, Soviet Union

Pierre Laval (France)
Samuel Hoare (British Empire)
Pompeo Aloisi (Italy)
Paul van Zeeland (Belgium)
Salvador de Madariaga (Spain)
Marte R. Gomez (Mexico)
Maxime Maximovich Litvinov (Soviet Union)

Vice-Presidents Ex Officio as Chairmen of the Committees
Joseph Limburg (Netherlands)
Wladyslaw Zawadski (Poland)
Savel Radulesco (Roumania)
Clotilde Apponyi (Hungary)
Eamon de Valera (Ireland)

Chairman of the Agenda Committee
Giuseppe Motta (Switzerland)

Chairman of the Credentials Committee
Francisco Tudela y Varela (Peru)

Secretary-General of the League of Nations
Joseph Louis Anne Avenol



 

 

 

Top of Page  |  Home  |  Intro  |  Photos  |  Sources  |  Technical


League of Nations Archives, Palais des Nations, CH-1211, Geneva 10, Switzerland
Center for the Study of Global Change, 201 N. Indiana Avenue,  Bloomington, Indiana, 47408-4001,  USA
Last updated:  October, 2002 -  Send Comments to:
 
Blandine Blukacz-Louisfert, Chief, UNOG Registry, Records and Archives Unit, United Nations