Table of Assemblies Assembly Photos  |  Assembly Delegates & Substitutes
         

   Special Session of the Assembly Convened for the Purpose of Considering the
Request of the Kingdom of Egypt for Admission to the League of Nations
Geneva, May 26 - May 27, 1937 

Countries Members Officers
Afghanistan
Albania
Argentina
Australia
Austria
Belgium
Bolivia
British Empire
Bulgaria
Canada
Chile
China
Colombia
Cuba
Czechoslovakia
Denmark
Dominican Republic
Egypt
Ecuador
El Salvador
Estonia
Finland
France
Greece
Haiti
Hungary
India
Iraq
Ireland
Italy
Latvia
Liberia
Lithuania
Luxembourg
Mexico
Netherlands
New Zealand
Norway
Panama
Persia (Iran)
Peru
Poland
Portugal
Roumania
Siam
South Africa
Soviet Union
Spain
Sweden
Switzerland
Turkey
Uruguay
Venezuela
Yugoslavia
Afghanistan
Mohammed Khan Haidar, Delegate

Albania
Mehdi Frasheri, Delegate

Argentina
Enrique Ruiz Guinazu, Delegate
Ricardo Olivera, Delegate
Ricardo Vidella, Delegate

Australia
Stanley Melbourne Bruce, Delegate
Osmond Charles William Fuhrmann, Substitute

Austria
Franz Matsch, Assistant Delegate
Emerich von Pflugl, Delegate

Belgium
Paul Henri Spaak, Delegate
Pierre van Zuylen, Delegate
Maurice Bourquin, Substitute
Eduoard LeGhait, Substitute
Georges Delcoigne, Substitute

Bolivia
Adolfo Costa du Rels, Delegate

British Empire
Robert Anthony Eden, Delegate
Herbert William Malkin, Delegate

Bulgaria
Nicolas Momtchiloff, Delegate

Canada
Walter Alexander Riddell, Delegate

Chile
Augustin Edwards, Delegate
Fernando Garcia Oldini, Delegate
Enrique Canas Flores, Substitute
Enrique J. V. Gajardo Villarroel, Substitute

China
Vi Kyuin Wellington Koo, Delegate

Colombia
Francisco Umana Bernal, Delegate
Jose Joaquin Caicedo Castilla, Delegate

Cuba
Guillermo de Blanck y Menocal, Delegate

Czechoslovakia
Stefan Osusky, Delegate
Kamil Krofta, Delegate
Arnost Heidrich, Substitute
Jan Jina, Substitute
Rudolf Kunzl Jizersky, Delegate

Denmark
William Borberg, Delegate
Peter Rochegune Munch, Delegate

Dominican Republic
Max Henriquez Urena, Delegate

Ecuador
Antonio J. de Quevedo, Delegate
Alejandro Gastelu, Substitute

Egypt
Moustapha Pacha El Nahas, Delegate
Wacyf Boutros Ghali, Delegate
Aly Pacha Shamsy, Delegate
Makram Pacha Ebeid, Substitute

Estonia
Auguste J. Schmidt, Delegate
Johannes Kodar, Delegate

Finland
Paul Otto Immanuel Hjelt, Delegate
Rafael Waldemar Erich, Delegate

France
Francois de Tessan, Substitute
Rene Lucien Daniel Massigli, Substitute
Yvon Delbos, Delegate
Jean Louis Paul Boncour, Delegate
Pierre Vienot, Delegate
Jules Basdevant, Substitute

Greece
Nicolas Socrate Politis, Delegate
Spiro Polychroniadis, Delegate
Michel Melas, Assistant Delegate
Antoine F. Frangulis, Delegate

Haiti
Alfred Addor, Substitute
Yrech Chatelain, Delegate

Hungary
Laszlo de Velics, Delegate
Laszlo Bartok, Substitute

India
Denys de Saumarez Bray, Delegate
Aga Sultan Mohammed Shah Aga Khan, Delegate

Iraq
Sayid Sahib Bey Najib, Delegate
Naji Al Asil, Delegate

Ireland
Francis Thomas Cremins, Delegate

Latvia
Jules Feldmans, Delegate
Vilhelms Munters, Delegate

Lithuania
Juozas Urbsys, Delegate
Luxembourg
Albert Alphonse Martin Wehrer, Delegate
Joseph Bech, Delegate

Mexico
Isidro D. Fabela, Delegate
Augustin Lenero, Delegate

Netherlands
Andries Cornelis Dirk de Graeff, Delegate
Alexandre Loudon, Delegate
Jean Pierre Adrien Francois, Delegate

New Zealand
Hubert Thomas Armstrong, Delegate
William Joseph Jordan, Delegate
William Ball Sutch, Substitute

Norway
Rasmus Ingvald Berentson Skylstad, Substitute
Halvdan Koht, Delegate
Einar Olsen Maseng, Substitute
Carl Joachim Hambro, Delegate
Christian Lous Lange, Delegate

Panama
Ernesto Hoffman, Delegate

Persia (Iran)
Abdollah Entezam, Substitute
Abdollah Bahramy, Delegate
Anochirevan Khan Sepahbodi, Delegate
Nasrollah Khan Entezam Veziry, Substitute

Peru
Jose Maria Barreto, Substitute
Raul Porras Barrenechea, Delegate

Poland
Titus Komarnicki, Delegate
Tadeusz Gwiazdowski, Delegate
Wladyslaw Wszebor Kulski, Substitute

Portugal
Mario de Figueiredo, Delegate
Augusto de Vasconcellos, Delegate
Jose Caeiro da Matta, Delegate

Roumania
Georges Crutzesco, Substitute
Vespasian V. Pella, Delegate
Alexandre Cretyziano, Delegate
Victor Antonesco, Delegate

Siam (Thailand)
Luang Bhadravadi, Substitute
Phya Rajawangsan, Delegate

South Africa
Harry Thomson Andrews, Delegate

Soviet Union
Maksim Maksimovich Litvinov, Delegate

Spain
Luis Jimenez de Asua, Delegate
Manuel de Azcarate, Delegate
Julio Alvarez del Vayo, Delegate

Sweden
Karl Ivan Westman, Delegate
Richard Johannes Sandler, Delegate
Bo Osten Unden, Delegate

Switzerland
Giuseppe Motta, Delegate
Camille Gorge, Substitute

Turkey
Hassan Riza Soyak, Delegate
Necmeddin Sadik Sadak, Substitute
Tevfik Rustu Aras, Delegate
Numan Menemencioglu, Delegate

Uruguay
Alberto Guani, Delegate
Victor Benavides, Delegate

Venezuela
Luis Loreto, Delegate
Caracciola Parra Perez, Delegate

Yugoslavia
Bojidar Pouritch, Delegate
Milan Stoyadinovitch, Delegate
Ivan Soubbotitch, Delegate

President
Tevfik Rustu Aras (Turkey)

The assembly decided not to constitute a general committee.

 

 

 

Top of Page  |  Home  |  Intro  |  Photos  |  Sources  |  Technical


League of Nations Archives, Palais des Nations, CH-1211, Geneva 10, Switzerland
Center for the Study of Global Change, 201 N. Indiana Avenue,  Bloomington, Indiana, 47408-4001,  USA
Last updated:  October, 2002 -  Send Comments to:
 
Blandine Blukacz-Louisfert, Chief, UNOG Registry, Records and Archives Unit, United Nations