Table of Assemblies Assembly Photos  |  Assembly Delegates & Substitutes
         

   Twentieth (Conclusion) and Twenty-first Ordinary Session of the  Assembly
Geneva, April 8 - April 18, 1946

Countries Members Officers
Afghanistan
Albania
Argentina
Australia
Austria
Belgium
Bolivia
British Empire
Bulgaria
Canada
China
Colombia
Cuba
Czechoslovakia
Denmark
Dominican Republic
Ecuador
Egypt
Estonia
Finland
France
Greece
Haiti
Hungary
India
Iraq

Ireland
Latvia
Liberia
Lithuania
Luxembourg
Mexico
Netherlands
New Zealand
Norway
Panama
Persia
Poland
Portugal
Roumania
Siam
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
Uruguay
Yugoslavia
Afghanistan
Islam Bek Khoudoiar, Delegate

Argentina
Felipe A. Espil, Delegate
Lucio Manuel Moreno Quintana, Delegate
Adolfo Scilingo, Delegate

Australia
Kenneth Hamilton Bailey, Delegate

Belgium
Georges Kaeckenbeeck, Delegate
Henri Victor Marie Carton de Wiart, Delegate
Maurice Bourquin, Delegate
Roland Lebeau, Substitute

Bolivia
Alfredo Flores, Delegate
Adolfo Costa du Rels, Delegate

British Empire
Philip John Noel Baker, Delegate
Hartley William Shawcross, Delegate
Glenvil Hall, Substitute

Canada
Alfred Rive, Delegate
Hume Wrong, Delegate

China
Lone Liang, Delegate

Cuba
Luis Valdes Roig, Substitute
José de la Luz León, Substitute
Guillermo de Blanck y Menocal, Delegate

Czechoslovakia
Jaromir Kopecky, Delegate

Denmark
Finn Tage Blichfeldt Friis, Substitute
William Borberg, Delegate
Dominican Republic
Andres Pastoriza, Delegate

Ecuador
Alejandro Gastelu, Delegate

Egypt
Mahmoud Mohamed El Darwiche, Delegate
Aly Gritly, Substitute
Mahmoud Moharram Hammad, Substitute

Finland
Tapio O. Voionmaa, Delegate
Johan Helo, Delegate

France
Jean Louis Paul Boncour, Delegate
Georges Scelle, Assistant Delegate
Emile Augustin Marie Charveriat, Assistant Delegate

Greece
Thanassis Aghnides, Delegate
Theodore A. Grivas, Delegate
Georges Afendoulis, Substitute
Jean C. Papayannis, Substitute

India
Khwaja Nazimuddin, Delegate
Atul Chandra Chatterjee, Delegate

Ireland
Francis Thomas Cremins, Delegate

Luxembourg
Jean Pierre Kremer, Delegate
Antoine Funck, Delegate
Jean Sturm, Delegate

Mexico
Julio Ocadiz Arnaud, Delegate
Luis Padilla Nervo, Delegate

Netherlands
Frans Beelaerts van Blokland, Delegate
Jean Pierre Adrien Francois, Delegate
Clasine Albertine Kluyver, Delegate

New Zealand
George Robert Laking, Substitute
Charles A. Knowles, Substitute
William Joseph Jordan, Delegate

Norway
Carl Joachim Hambro, Delegate
Rasmus Ingvald Berentson Skylstad, Delegate

Panama
Ajejandro de Alba, Jr., Delegate

Persia (Iran)
Seyed Hassan Taqizadeh, Delegate
Abol Hassan Khan Hekimi, Delegate

Poland
Jan Tadeusz Rosner, Substitute
Dorosz, Substitute
Jerzy Putrament, Delegate
Stanislaw Edward Nahlik, Substitute

Portugal
Antonio de Faria, Delegate
Joao de Deus Battaglia Ramos, Delegate
Jose Caeiro da Matta, Delegate

South Africa
Leif Egeland, Delegate
Robert Cecil (Viscount Cecil of Chelwood), Delegate

Sweden
Sven Hjalmarsson Grafstrom, Delegate
Axel Erik Mathias Sjoborg, Delegate

Switzerland
Max Petitpierre, Delegate
Paul Ruegger, Substitute
Robert Grimm, Delegate
Francois Perreard, Delegate

Uruguay
Julian Nogueira, Delegate

Yugoslavia
Milan Ristic, Delegate
Mato Jaksic, Delegate

President
Carl Joachim Hambro (Norway)

Vice-Presidents of the Assembly
The first delegates of the Great Britain, Canada, China, France, Mexico, Poland, Switzerland and Turkey.

Philip John Noel Baker (British Empire)
Hume Wrong (Canada)
Lone Liang (China)
Joseph Paul Boncour (France)
Luis Padilla Nervo (Mexico)
Jerzy Putrament (Poland)
Max Petitpierre (Switzerland)
Feridun Cemal Erkin (Turkey)

Chairmen of the Two Main Committees
Maurice Bourquin (Belgium)
Atul Chandra Chatterjee (India)

Chairman of the Nominations Committee
Frans Beelaerts van Blokland (Netherlands)

Chairman of the Credentials Committee
Adolfo Costa du Rels (Bolivia)

Secretary-General of the League of Nations
Sean Lester

 

 

 

Top of Page  |  Home  |  Intro  |  Photos  |  Sources  |  Technical


League of Nations Archives, Palais des Nations, CH-1211, Geneva 10, Switzerland
Center for the Study of Global Change, 201 N. Indiana Avenue,  Bloomington, Indiana, 47408-4001,  USA
Last updated:  October, 2002 -  Send Comments to:
 
Blandine Blukacz-Louisfert, Chief, UNOG Registry, Records and Archives Unit, United Nations