Table of Assemblies Assembly Photos  |  Assembly Delegates & Substitutes
         

   Twentieth Ordinary Session of the  Assembly
Geneva, December 11 -  December 14 1939

Countries Members Officers
Afghanistan
Albania
Argentina
Australia
Austria
Belgium
Bolivia
British Empire
Bulgaria
Canada
China
Colombia
Cuba
Czechoslovakia
Denmark
Dominican Republic
Ecuador
Egypt
Estonia
Finland
France
Greece
Haiti
Hungary
India
Iraq
Ireland
Latvia
Liberia
Lithuania
Luxembourg
Mexico
Netherlands
New Zealand
Norway
Panama
Persia (Iran)
Poland
Portugal
Roumania
Siam
South Africa
Soviet Union
Spain
Sweden
Switzerland
Turkey
Uruguay
Yugoslavia
Afghanistan
Islam Bek Khoudoiar, Delegate
Ali Khan Mohammed, Delegate

Argentina
Rodolfo Freyre, Delegate
Carlos Alberto Pardo, Substitute

Australia
Frank Lidgett McDougall, Delegate

Belgium
Henri Victor Marie Carton de Wiart, Delegate
Louis d' Ursel, Delegate
Maurice Bourquin, Delegate

Bolivia
Adolfo Costa du Rels, Delegate

British Empire
Devonshire, Delegate
Richard Austen Butler, Delegate

Bulgaria
Ivan Radeff, Substitute
Detchko Karadjoff, Delegate

Canada
Hume Wrong, Delegate
Alfred Rive, Delegate

China
Chi Tsai Hoo, Substitute
Vi Kyuin Wellington Koo, Delegate

Colombia
Luis Tamayo, Delegate
Jaime Jaramillo Arango, Delegate
Luis Eduardo Nieto Caballero, Delegate

Cuba
José de la Luz León, Substitute
Guillermo de Blanck y Menocal, Delegate

Denmark
William Borberg, Delegate

Dominican Republic
Viriato Figueredo Lora, Delegate

Ecuador
Manuel Sotomayor Luna, Delegate
Alejandro Gastelu, Delegate

Egypt
Abdol Fattah Assal, Delegate
Mahmoud Pacha Fakhry, Delegate

Estonia
Nikolas Kaasik, Delegate
Johannes Kodar, Delegate

Finland
Aladar Paasonen, Delegate
Harri Gustaf Holma, Delegate
Johannes Nyyssonen, Substitute
Eino Rudolf Woldemar Holsti, Delegate

France
Joseph Paul Boncour, Delegate
Jules Basdevant, Assistant Delegate
Jean Jules Marie Auguste Champetier de Ribes, Delegate
Henry Berenger, Substitute
Jean Mistler, Substitute
Leon Daniel Archimbaud, Assistant Delegate
Emile Augustin Marie Charveriat, Assistant Delegate
Yves Breart de Boisanger, Assistant Delegate

Greece
Spiro Polychroniadis, Delegate
Michel Melas, Substitute
Antoine F. Frangulis, Delegate

Haiti
Alfred Addor, Substitute

India
Muhammad Zafrulla, Delegate

Iraq
Al Sayid Ata Amin, Delegate

Ireland
Francis Thomas Cremins, Delegate

Latvia
Jules Feldmans, Delegate
Janis Zirnis, Substitute

Liberia
Angus Campbell, Delegate

Lithuania
Jurgis Savickis, Delegate

Luxembourg
Albert Alphonse Martin Wehrer, Delegate

Mexico
Manuel Tello, Delegate
Palma Guillen, Substitute

Netherlands
H. P. J. Bosch van Drakestein, Substitute
Jean Pierre Adrien Francois, Delegate
G. W. de Vos van Steenwijk, Delegate

New Zealand
William Joseph Jordan, Delegate
Charles A. Knowles, Substitute
Richard Mitchelson Campbell, Substitute
J. R. McKenzie, Substitute

Norway
Carl Joachim Hambro, Delegate
H. C. Berg, Substitute
Andreas Urbye, Delegate

Persia (Iran)
Anochirevan Khan Sepahbodi, Delegate

Poland
Jan de Modzelewski, Delegate
Sigismond Gralinski, Delegate
Sylwin George Strakacz, Delegate

Portugal
Rodrigo Ayres de Magalhaes, Substitute
Jose Caeiro da Matta, Delegate

Roumania
Alexandre Guranesco, Delegate

Siam (Thailand)
Phya Rajawangsan, Delegate

South Africa
Harry Thomson Andrews, Delegate
Sidney Frank Waterson, Delegate

Sweden
Hans Gustaf Beck Friis, Delegate
Bo Osten Unden, Delegate

Switzerland
William Emmanuel Rappard, Delegate
Camille Gorge, Delegate

Turkey
Necmeddin Sadik Sadak, Delegate
Nizamettin Ayasli, Substitute

Uruguay
Julian Nogueira, Delegate
Victor Benavides, Delegate

Venezuela
Caracciola Parra Perez, Delegate

Yugoslavia
Zorislav Dragoutinovitch, Delegate
Stoyan Gavrilovitch, Delegate

President
Carl Joachim Hambro (Norway)

Vice-Presidents of the Assembly
The first delegates of Belgium, Great Britain, Canada, Egypt, France, Greece, Portugal, and Switzerland.

Henri Victor Marie Carton de Wiart (Belgium)
Richard Austen Butler (British Empire)
Hume Wrong (Canada)
Mahmoud Pacha Fakhry (Egypt)
Joseph Paul Boncour (France)
Spiro Polychroniadis (Greece)
Jose Caeiro de Matta (Portugal)
William Rappard (Switzerland)

Chairman of the Credentials Committee
Adolfo Costa du Rels (Bolivia)

Secretary-General of the League of Nations
Sean Lester

 

 

 

Top of Page  |  Home  |  Intro  |  Photos  |  Sources  |  Technical


League of Nations Archives, Palais des Nations, CH-1211, Geneva 10, Switzerland
Center for the Study of Global Change, 201 N. Indiana Avenue,  Bloomington, Indiana, 47408-4001,  USA
Last updated:  October, 2002 -  Send Comments to:
 
Blandine Blukacz-Louisfert, Chief, UNOG Registry, Records and Archives Unit, United Nations