Table of Assemblies Assembly Photos  |  Assembly Delegates & Substitutes
         

   Sixth  Assembly
Geneva, September 7 - September 26, 1925

Counties Members Officers
Abyssinia
Albania
Argentina
Australia
Austria
Belgium
Bolivia
Brazil
British Empire
Bulgaria
Canada
Chile
China
Colombia
Cuba
Czechoslovakia
Denmark
Dominican
Republic
El Salvador
Estonia
Finland
France
Greece
Guatemala
Haiti
Honduras
Hungary
India
Ireland
Italy
Japan
Latvia
Liberia
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Nicaragua
Norway
Panama
Paraguay
Persia
Peru
Poland
Portugal
Roumania
Siam
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
Uruguay
Venezuela
Yugoslavia
Abyssinia (Ethiopia)
Negadras Zelleka, Special Delegate
Lidj Makonnen Endelkatchou, Special Delegate
Tasfae Tagagne, Substitute
Leonce Lagarde, Delegate

Albania
Ilias Vrioni, Delegate
Xhemil Dino, Delegate

Australia
Joseph Cook, Delegate
Edmund Alfred Drake Brockman, Delegate
George Swinburne, Delegate
R. S. MacKinnon, Substitute

Austria
Emerich von Pflugl, Delegate

Richard Schuller, Substitute
Albert Mensdorff Pouilly Dietrichstein, Delegate

Belgium
Oscar Velghe, Substitute
Paul Hymans, Delegate
Louis Gustave Jean Marie de Brouckere, Delegate
Jan Frans van Cauwelaert, Delegate
Joseph Melot, Substitute
Henri Rolin, Substitute
Octave Jacques Joseph Louwers, Substitute
Emile Guillaume Vandervelde, Delegate

Brazil
Raoul Fernandes, Delegate
Frederico do Castello Branco Clark, Delegate
Afranio de Mello Franco, Delegate

British Empire
Cecil James Barrington, Substitute
Austen Chamberlain, Delegate
Arthur Michael Samuel, Substitute
Atholl, Substitute

Bulgaria
Dimitri Mikoff, Substitute
Christo Kalfoff, Delegate
Michail Ivanovich Madjaroff, Delegate
Georges Danailoff, Delegate
Svetoslav Pomenov, Assistant Delegate

Canada
Raoul Dandurand, Delegate
Jean Desy, Substitute
Walter Alexander Riddell, Substitute
Philippe Roy, Delegate
Hewitt Bostock, Delegate

Chile
Eliodoro Yanez, Delegate
Enrique Villegas Echeburu, Delegate
Emilio Bello Codesido, Delegate
Luis Langlois, Substitute
Jorge Valdes Mendeville, Substitute
Pedro Pablo Dartnell, Substitute

China
Tseng Sze Wang, Delegate
Chao Hsin Chu, Delegate
Tsai Fou Tang, Delegate
Tcheou Wei, Substitute

Colombia
Francisco Jose Urrutia, Delegate

Cuba
Ramiro Hernandez Portela, Substitute
Guillermo de Blanck y Menocal, Substitute
Jose Manuel Cortina, Delegate
Ramon Zaydin, Delegate
Aristides de Aguero y Bethancourt, Delegate
Ruy de Lugo Vina, Substitute

Czechoslovakia
Jan Dvoracek, Substitute
Edvard Benes, Delegate
Stefan Osusky, Delegate
Ferdinand Veverka, Delegate
Jan Krcmar, Substitute
Rudolf Kunzl Jizersky, Substitute

Denmark
Frederick Hedegaard Jeppesen Borgbjaerg, Delegate
Laust Jevsen Moltesen, Delegate
Andreas de Oldenburg, Substitute
Peter Rochegune Munch, Substitute
Holger Andersen, Substitute
Georg Cohn, Substitute
Henni Forchhammer, Substitute
Herluf Zahle, Delegate

Dominican Republic
Angel Morales, Delegate

El Salvador
Jose Gustavo Guerrero, Delegate

Estonia
Charles Robert Pusta, Delegate
Iokhan Laidoner, Delegate
Auguest Rei, Delegate
Ado Anderkopp, Delegate

Finland
Joakko William Keto, Substitute
Carl Johan Alexis Enckell, Delegate
Rafael Waldemar Erich, Delegate
Eino Rudolf Woldemar Holsti, Delegate
Karl Gustaf Idman, Delegate
Hugo Valvanne, Substitute

France
Leon Jouhaux, Assistant Delegate
Rene Samuel Cassin, Assistant Delegate
Louis Loucheur, Substitute
Jean Reveillaud, Assistant Delegate
Aristide Briand, Delegate
Jules Pams, Substitute
Joseph Paul Boncour, Delegate
Ernest Charles Antoine Lagarde, Delegate
Henri Bertrand Leon Robert de Jouvenel, Substitute
Leon Victor Auguste Bourgeois, Delegate
Paul Painleve, Delegate
Marcel Plaisant, Assistant Delegate
E. Montigny, Assistant Delegate
Berliaud Nogaro, Assistant Delegate

Greece
Jean Papa, Substitute
Alexander Carapanos, Delegate
Constantin Rentis, Delegate
Georges Nicolas Cofinas, Delegate
Vassili Dendramis, Substitute

Guatemala
Adrian Recinos, Delegate

Haiti
Frederic Doret, Delegate

Hungary
Albert Apponyi, Delegate
Lajos Walko, Delegate
Gabriel Tanczos, Delegate
Alexius de Nagy, Substitute
Georges de Barcza, Substitute
Edmond Petery, Substitute

India
Edward Maynard des Champs Chamier, Substitute
Freeman Thomas Willingdon, Delegate
Atul Chandra Chatterjee, Delegate
George Graham Dixon, Delegate
Moharaja Dhiraj of Patiala, Delegate

Ireland
Joseph P. Walshe, Substitute
Michael MacWhite, Substitute
Diarmuid O'Hegarty, Delegate
Desmond Fitzgerald, Delegate
Kevin Christopher O'Higgins, Delegate

Italy
Giovanni Ciraolo, Substitute
Massimo Pilotti, Substitute
Luigi Parodi, Substitute
Albert Lutrario, Substitute
Giuseppe Medici del Vascello, Substitute
Fulvio Suvich, Substitute
Ernesto Belloni, Substitute
Stefano Cavazzoni, Substitute
Francesco Coppola, Delegate
Dino Grandi, Delegate
Vittorio Scialoja, Delegate
Alberto de Marinis Stendardo di Ricigliano, Substitute
Antonio Cippico, Substitute
Antonio Chiaramonte Bordonaro, Substitute

Japan
Mineitciro Adatci, Delegate
Yotaro Sugimura, Substitute
Hiroyuki Kawai, Substitute
Michikaza Matsuda, Delegate
Kikujiro Ishii, Delegate
Matsuzo Nagai, Substitute

Latvia
Vilis Schumans, Delegate
Fridrichs Vesmans, Delegate
Charles Duzmans, Delegate

Liberia
Rodolphe Auguste Lehmann, Delegate
Nico Ooms, Substitute

Lithuania
Dovas Zaunius, Delegate
Ernest Galvanauskas, Delegate
Ignace Jonynas, Delegate

Luxembourg
Charles Vermaire, Delegate
Pierre Pruem, Delegate

Netherlands
Jean Pierre Adrien Francois, Substitute
Hermann Adriaan van Karnebeek, Delegate
John Loudon, Delegate
Willem Jan Marie van Eysinga, Delegate
Frederick Alexander Carel van Lynden van Sandenburg, Delegate
Joseph Limburg, Substitute

New Zealand
James Allen, Delegate
James Dunbar Gray, Substitute

Nicaragua
Antoine Sottile, Delegate

Norway
Martha Larsen Jahn, Substitute
Johan Ludwig Mowinckel, Delegate
Fridtjof Nansen, Delegate
Otto Albert Blehr, Delegate
Christian Fredrik Michelet, Delegate
Mikael H. Lie, Substitute
Christian Lous Lange, Substitute

Panama
Narciso Garay, Delegate

Paraguay
Ramon V. Caballero de Bedoya, Delegate

Persia (Iran)
Edmond Privat, Substitute
Abol Hassan Khan Hekimi, Substitute

Mizra Riza Khan Arfa Ed Dowleh, Delegate

Poland
Jan de Modzelewski, Substitute
Leon Wladyslaw Babinski, Substitute
Roman Knoll, Substitute
Mieczyslas Niedzialkowski, Substitute
Jean Debski, Substitute
Gaetan D. Morawski, Delegate
Franciszek Sokal, Delegate
Alexandre Skrzynski, Delegate
Stanislas Kozicki, Substitute

Portugal
Augusto de Vasconcellos, Delegate
Rodrigo Y. Rodrigues, Substitute
Alfredo Freire d' Andrade, Delegate
Affonso Augusto da Costa, Delegate
Antonio Maria Bartholomeu Ferreira, Substitute

Roumania
Nicolae Titulesco, Delegate
Nicolas Petresco Comnene, Delegate
Constantin Contzesco, Assistant Delegate
Sextile Puscariu, Substitute
Elena Vacaresco, Delegate
Mircea Djuvara, Delegate
Jean G. Duca, Delegate

Siam (Thailand)
Phya Prabba Karawongse, Delegate
Vipulya Svastivongs, Delegate

South Africa
Jacobus Stephanus Smit, Delegate
Barend Jacobus Pienaar, Delegate
Robert Cecil (Viscount Cecil of Chelwood), Delegate

Spain
Emilio de Palacios y Fau, Delegate
Cristobal Botella, Substitute
Eduardo Cobian, Substitute
Leopoldo Palacios Morini, Substitute
Jose Vizconde de Santa Clara de Yanguas Messia, Substitute
Jose Maria Quinones de Leon, Delegate

Sweden
Bo Osten Unden, Delegate
Jonas Eliel Lofgren, Delegate
Jonas Arthur Engberg, Substitute
Anna Bugge Wicksell, Substitute
Torvald Magnussen Hojer, Substitute
Axel Erik Mathias Sjoborg, Substitute
Alex Fredrik Vennersten, Delegate

Switzerland
Walther Burckhardt, Substitute
Emile Louis Gaudard, Delegate
Giuseppe Motta, Delegate
Beat Henri Bolli, Delegate

Uruguay
Jose Guillermo Antuna, Substitute
Enrique Buero, Delegate
Eduardo
Juan Antonio Buero, Delegate
Benjamin Fernandez y Medina, Delegate
Alberto Guani, Delegate

Venezuela
Caracciola Parra Perez, Delegate
Diogenes Escalante, Delegate
Alberto Adriani, Substitute
Cesar Zumeta, Delegate
Gonzalez S. Rincones, Substitute

Yugoslavia
Momtchilo Nintchitch, Delegate
Juraj Krnyevitch, Assistant Delegate
Milorad Straznicki, Assistant Delegate
Ranislav M. Avramovitch, Substitute
Vassiliye Yovanovitch, Substitute
Stephan Raditch, Substitute
Lazare Marcovitch, Delegate
Miloutine Yovanovitch, Delegate

President
Raoul Dandurand (Canada)

Vice-Presidents Elected by the Assembly
Kikujiro Ishii (Japan)
Aristide Briand (France)
Ceasar Zumeta (Venezuela)
Austen Chamberlain (British Empire)
Mizra Riza Khan Arfa Ed Dowleh (Persia)
Jean G. Duca (Roumania)

Vice-Presidents Ex Officio as Chairmen of Committees
Vittorio Scialoja (Italy)
William Jan Mari van Eysinga (Netherlands)
Momtchilo Nintchitch (Yugoslavia)
Affonso Augusto da Costa (Portugal)
Johan Ludwig Mowinckel (Norway)
Jose Gustavo Guerrero (El Salvador)

Chairman of the Agenda Committee
Alexandre Skrzynski (Poland)

Secretary-General of the League of Nations
James Eric Drummond

 

 

 

Top of Page  |  Home  |  Intro  |  Photos  |  Sources  |  Technical


League of Nations Archives, Palais des Nations, CH-1211, Geneva 10, Switzerland
Center for the Study of Global Change, 201 N. Indiana Avenue,  Bloomington, Indiana, 47408-4001,  USA
Last updated:  October, 2002 -  Send Comments to:
 
Blandine Blukacz-Louisfert, Chief, UNOG Registry, Records and Archives Unit, United Nations