Table of Assemblies Assembly Photos  |  Assembly Delegates & Substitutes
         

   Eighth Ordinary Session of the  Assembly
Geneva, September 5 - September 27, 1927

Counties Members Officers
Abyssinia
Albania
Argentina
Australia
Austria
Belgium
Bolivia
British Empire
Bulgaria
Canada
Chile
China
Colombia
Cuba
Czechoslovakia
Denmark
Dominican Republic
El Salvador
Estonia
Finland
France
Germany
Greece
Guatemala
Haiti
Honduras
Hungary
India
Ireland
Italy
Japan
Latvia
Liberia
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Nicaragua
Norway
Panama
Paraguay
Persia
Peru
Poland
Portugal
Roumania
Siam
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
Uruguay
Venezuela
Yugoslavia
Abyssinia (Ethiopia)
Badjeronde Zellaka, Delegate
Leonce Lagarde, Delegate

Albania
Ilias Vrioni, Delegate
Xhemil Dino, Delegate

Australia
Herbert Brookes, Delegate
George Foster Pearce, Delegate
Granville de Laune Ryrie, Delegate
Thomas John Ley, Delegate
William Harrison Moore, Substitute
I. H. Moss, Substitute

Austria
Albert Mensdorff Pouilly Dietrichstein, Delegate
Emerich von Pflugl, Delegate
Markus Leitmaier, Substitute
Leon DiPauli, Delegate0

Belgium
Oscar Velghe, Assistant Delegate
Octave Jacques Joseph Louwers, Assistant Delegate
Henri Rolin, Assistant Delegate
Joseph Melot, Assistant Delegate
Paul Emile Janson, Delegate
Prosper Antoine Joseph Marie Poullet, Delegate
Louis Gustave Jean Marie de Brouckere, Delegate
Emile Guillaume Vandervelde, Delegate

British Empire
Austen Chamberlain, Delegate
Edith Lyttelton, Substitute
Walter Eliott Elliot, Substitute
Edward Hilton Young, Substitute
Richard William Alan Onslow, Delegate
Cecil James Barrington Hurst, Delegate

Bulgaria
Vladimir Molloff, Delegate
Dimitri Mikoff, Substitute
Atanas D. Bouroff, Delegate

Canada
Charles A. Stewart, Delegate
Walter Alexander Riddell, Substitute
Philippe Roy, Substitute
Raoul Dandurand, Delegate
Oscar Douglas Skelton, Delegate

Chile
Jorge Valdes Mendeville, Substitute
Enrique Villegas Echeburu, Delegate
Pedro F. Iniguez, Delegate
Luis Calvo MacKenna, Substitute
Armando Quezada, Delegate

China
Ouang Ting Tchang, Delegate

Colombia
Efrain Gaitan Hurtado, Substitute
Francisco Jose Urrutia, Delegate
Antonio Jose Restrepo, Delegate

Cuba
Orestes Ferrara, Delegate
Aristides de Aguero y Bethancourt, Delegate
Ramiro Hernandez Portela, Substitute
Jose Manuel Cortina, Delegate
Guillermo de Blanck y Menocal, Substitute
Carlos de Armenteros, Substitute

Czechoslovakia
Ferdinand Veverka, Delegate
Edvard Benes, Delegate
Stefan Osusky, Delegate

Denmark
Peter Laurids Martin Birke, Delegate
Henni Forchhammer, Substitute
Andreas de Oldenburg, Substitute
Peter Rochegune Munch, Substitute
Herluf Zahle, Delegate
Frederick Hedegaard Jeppesen Borgbjaerg, Delegate
Laust Jevsen Moltesen, Delegate
Holger Andersen, Substitute

Dominican Republic
Tulio Franco Franco, Delegate
Andres Cordero, Substitute

El Salvador
Jose Gustavo Guerrero, Delegate

Estonia
Oskar Opik, Substitute
Friedrich Karl Akel, Delegate
Iokhan Laidoner, Delegate
Karl Tofer, Delegate

Finland
Hugo Valvanne, Substitute
Kaarlo Vaino Voionmaa, Delegate
Rafael Waldemar Erich, Delegate
Eino Rudolf Woldemar Holsti, Delegate
Joakko William Keto, Delegate
Tilma Sofia Hainari, Substitute
George Winckelmann, Substitute

France
Joseph Hippolyte Barthelemy, Assistant Delegate
Henri Auguste Fromageot, Assistant Delegate
Francois Labrousse, Substitute
Lucien Hubert, Substitute
Louis Loucheur, Substitute
Jules Pams, Delegate
Leon Jouhaux, Assistant Delegate
Aristide Briand, Delegate
Joseph Paul Boncour, Delegate
Marcel Plaisant, Assistant Delegate
Robert Serot, Assistant Delegate
Paul Raymond Marie Bastid, Assistant Delegate
Rene Samuel Cassin, Assistant Delegate

Germany
Werner C. von Rheinbaben, Substitute
Gustav Stresemann, Delegate
Carl Theodor Conrad von Schubert, Delegate
Friedrich Gaus, Delegate
Johann Heinrich Graf von Bernstorff, Substitute
Rudolf von Breitscheid, Substitute
Otto Hoetzsch, Substitute
Ludwig von Kaas, Substitute

Greece
Demetrius Caclamanos, Delegate
Vassili Dendramis, Substitute
Jean Georges Politis, Substitute
Andre Michalakopoulos, Delegate
Nicolas Socrate Politis, Delegate

Guatemala
Jose Matos, Delegate

Haiti
Alfred Auguste Nemours, Delegate

Hungary
Albert Apponyi, Delegate
Paul de Hevesy de Heves, Substitute
Lajos Walko, Delegate
Ladislas Gajzago, Substitute
Gabriel Tanczos, Delegate

India
Victor Alexander George Bulwer Lytton, Delegate
Basanta Kumar Mullick, Substitute
Khan Bahadur Mian Fazl I Hussain, Substitute
Maharaja de Kapurthala, Delegate
C. P. Ramaswami Ayyar, Delegate
Edward Maynard des Champs Chamier, Substitute

Ireland
Diarmuid O'Hegarty, Delegate
Michael MacWhite, Delegate
Joseph P. Walshe, Substitute
John Aloysius Costello, Delegate

Italy
Manfredi Gravina, Substitute
Fabrizio Don Ruspoli, Substitute
Augusto Rosso, Substitute
Massimo Pilotti, Substitute
Giuseppe Gallavresi, Substitute
Edmondo Rossoni, Substitute
Ernesto Belloni, Substitute
Dino Alfieri, Substitute
Cesare Tumedei, Substitute
Stefano Cavazzoni, Substitute
Antonio Cippico, Substitute
Alberto de Marinis Stendardo di Ricigliano, Substitute
Fulvio Suvich, Substitute
Dino Grandi, Delegate
Vittorio Scialoja, Delegate
Lelio Bonin Longare, Delegate

Japan
Matsuzo Nagai, Delegate
Kintomo Mushakoji, Substitute
Mineitciro Adatci, Delegate
Harukazu Nagaoka, Delegate
Naotake Sato, Substitute
Isaburo Yoshida, Substitute

Latvia
Pierre Seya, Delegate
Vilis Schumans, Delegate
Felix Cielens, Delegate
Charles Duzmans, Substitute

Liberia
Nico Ooms, Substitute
Herman Thooft, Substitute
Rodolphe Auguste Lehmann, Delegate

Lithuania
Venceslas Sidzikauskas, Delegate
Augustinas Voldemaras, Delegate
Dovas Zaunius, Delegate

Luxembourg
Joseph Bech, Delegate
Albert Alphonse Martin Wehrer, Substitute
Charles Vermaire, Substitute
Emile Reuter, Delegate

Netherlands
A. D. A. de Kat Angelino, Substitute
Jean Pierre Adrien Francois, Substitute
Joseph Limburg, Substitute
Frederick Alexander Carel van Lynden van Sandenburg, Delegate
Willem Jan Marie van Eysinga, Delegate
John Loudon, Delegate
Frans Beelaerts van Blokland, Delegate

New Zealand
Charles A. Knowles, Substitute
James Parr, Delegate

Nicaragua
Antoine Sottile, Delegate
Tomas Francisco Medina, Delegate

Norway
L. Oftedal, Delegate
Fridtjof Nansen, Delegate
Martha Larsen Jahn, Substitute
Christian Lous Lange, Substitute
Carl Joachim Hambro, Delegate
Jacob S. Worm Muller, Substitute

Panama
Eusebio A. Morales, Delegate
Fabian Velarde, Substitute
Antonio Burgos, Delegate

Paraguay
Ramon V. Caballero de Bedoya, Delegate

Persia (Iran)
P. Parviz Khan Kitabgi, Substitute
Daniel William MacCormack, Substitute
Mohammed Ali Khan Foroughi, Delegate
Hussein Khan Ala, Delegate
Mostafa Gholi Khan Kemal Hedayat, Delegates

Poland
August Zaleski, Delegate
Franciszek Sokal, Delegate
Hipolit Gliwic, Delegate
Henryk Leon Strasburger, Delegate
Jan de Modzelewski, Substitute
Michal Rostworowski, Substitute

Portugal
Antonio Maria de Bettencourt Rodrigues, Delegate
Augusto de Vasconcellos, Delegate
Alfredo Freire d' Andrade, Delegate
Antonio Maria Bartholomeu Ferreira, Substitute

Roumania
Mircea Djuvara, Deputy Delegate
Vespasian V. Pella, Substitute
Elena Vacaresco, Substitute
Nicolas Lupu, Delegate
Nicolae Titulesco, Delegate
Nicolas Petresco Comnene, Delegate
Sextile Puscariu, Substitute

Siam (Thailand)
Dyakara S. A. S. Varnvaidya, Delegate
Prince Charoon, Delegate

South Africa
Charles Isaac Pienaar, Delegate
Jacobus Stephanus Smit, Delegate
Edgar Harry Brooks, Delegate

Sweden
Anna Bugge Wicksell, Assistant Delegate
Richard Johannes Sandler, Delegate
Alex Fredrik Vennersten, Delegate
Einar Hennings, Assistant Delegate
Erik Boheman, Assistant Delegate
Jonas Eliel Lofgren, Delegate
Torvald Magnussen Hojer, Assistant Delegate

Switzerland
Giuseppe Motta, Delegate
Walther Burckhardt, Substitute
Emile Louis Gaudard, Delegate
Beat Henri Bolli, Delegate

Uruguay
Alfredo de Castro, Substitute
Alberto Guani, Delegate
Hector R. Gomez, Substitute
Pedro Cosio, Delegate
Julio Bastos, Delegate
Alberto Dominguez Campora, Substitute

Venezuela
Cesar Zumeta, Delegate
Julio Sardi, Substitute
Diogenes Escalante, Delegate
Caracciola Parra Perez, Delegate

Yugoslavia
Kosta Koumanoudi, Delegate
Djordje Djouritch, Assistant Delegate
Leonidas Pitamic, Substitute
Constantin Alexander Fotitch, Assistant Delegate
Milorad Straznicki, Substitute
Voislav Marinkovitch, Delegate
Milan Rakitch, Assistant Delegate

President
Alberto Guani (Uruguay)

Vice-Presidents Elected by the Assembly
Vittorio Scialoja (Italy)
Aristide Briand (France)
Austen Chamberlain (British Empire)
Gustav Stresemann (Germany)
Alfred Nemours (Haiti)
Albert Mensdorff-Pouilly-Dietrichstein (Austria)

Vice-Presidents Ex Officio as Chairmen of Committees
Mineitciro Adatci (Japan)
Raoul Dandurand (Canada)
Eduard Benes (Czechoslovakia)
William Jan Mari van Eysinga (Netherlands)
Carl Joachim Hambro (Norway)
Joseph Bech (Luxembourg)

Chairman of the Agenda Committee
Louis de Brouckere (Belgium)

Honorary Member
Giuseppe Motta

Secretary-General of the League of Nations
James Eric Drummond



 

 

 

Top of Page  |  Home  |  Intro  |  Photos  |  Sources  |  Technical


League of Nations Archives, Palais des Nations, CH-1211, Geneva 10, Switzerland
Center for the Study of Global Change, 201 N. Indiana Avenue,  Bloomington, Indiana, 47408-4001,  USA
Last updated:  October, 2002 -  Send Comments to:
 
Blandine Blukacz-Louisfert, Chief, UNOG Registry, Records and Archives Unit, United Nations