Table of Assemblies Assembly Photos  |  Assembly Delegates & Substitutes
         

   Ninth Ordinary Session of the  Assembly
Geneva, September 3 - September 26, 1928

Counties Members Officers
Abyssinia
Albania
Argentina
Australia
Austria
Belgium
Bolivia
British Empire
Bulgaria
Canada
Chile
China
Colombia
Cuba
Czechoslovakia
Denmark
Dominican Republic
El Salvador
Estonia
Germany
Finland
France
Greece
Guatemala
Haiti
Honduras
Hungary
India
Ireland
Italy
Japan
Latvia
Liberia
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Nicaragua
Norway
Panama
Paraguay
Persia
Peru
Poland
Portugal
Roumania
Siam
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
Uruguay
Venezuela
Yugoslavia
Abyssinia (Ethiopia)
Ato Guebre Egzabeher, Special Delegate
Ato Wolde Maryam, Special Delegate
E. le Bettoadded Guetatcheou, Special Delegate
Leonce Lagarde, Delegate

Albania
Mehdi Frasheri, Delegate
Xhafer Villa, Delegate

Australia
Richard Percy Clive Baillieu, Substitute
William Harrison Moore, Delegate
Ethel McDonnell, Substitute
Granville de Laune Ryrie, Delegate
Alexander John McLachlan, Delegate

Austria
Ignaz Seipel, Delegate
Emerich von Pflugl, Delegate
Max Hoffinger, Delegate
Richard Schuller, Substitute

Belgium
Henri Victor Marie Carton de Wiart, Delegate
Octave Jacques Joseph Louwers, Substitute
Henri Rolin, Substitute
Joseph Melot, Substitute
Fernand van Langenhove, Substitute
Ludovic Moncheur, Substitute
Prosper Antoine Joseph Marie Poullet, Delegate
Paul Emile Janson, Delegate
Paul Hymans, Delegate
Edouard Rolin Jaequemyns, Substitute

British Empire
Ronald John McNeill (Baron Cushendun), Delegate
Cecil James Barrington Hurst, Delegate
Godfrey Lampson Tennyson Locker Lampson, Delegate
Alfred Duff Cooper, Substitute
Edith Lyttelton, Substitute

Bulgaria
Vladimir Molloff, Delegate
Dimitri Mikoff, Delegate

Canada
William Lyon Mackenzie King, Delegate
Raoul Dandurand, Delegate
Charles Avery Dunning, Delegate
Philippe Roy, Substitute
Oscar Douglas Skelton, Substitute
Walter Alexander Riddell, Substitute

Chile
Pedro F. Iniguez, Delegate
Jorge Valdes Mendeville, Substitute
Luis Varnhagen de Porto Seguro, Delegate
Enrique Villegas Echeburu, Delegate

China
Tche Tsi, Delegate
King Ky Wang, Delegate

Colombia
Francisco Jose Urrutia, Delegate
Antonio Jose Restrepo, Delegate
Luis Samper Sordo, Delegate
Efrain Gaitan Hurtado, Substitute

Cuba
Carlos de Armenteros, Substitute
Aristides de Aguero y Bethancourt, Delegate
Jose Alberto Izquierdo, Substitute
Guillermo de Blanck y Menocal, Substitute
Jose Manuel Cortina, Delegate
Rafael Martinez Ortiz, Delegate
Ramiro Hernandez Portela, Substitute
Orestes Ferrara, Delegate

Czechoslovakia
Edvard Benes, Delegate
Stefan Osusky, Delegate
Ferdinand Veverka, Delegate
Vladimir Slavik, Substitute

Denmark
Frederick Hedegaard Jeppesen Borgbjaerg, Delegate
Henni Forchhammer, Substitute
Otto Wadsted, Substitute
William Borberg, Substitute
Peter Rochegune Munch, Substitute
Peter Laurids Martin Birke, Delegate
Herluf Zahle, Delegate
Laust Jevsen Moltesen, Delegate
Holger Andersen, Substitute

Dominican Republic
Tulio Franco Franco, Delegate

El Salvador
Jose Gustavo Guerrero, Delegate

Estonia
Otto Strandman, Delegate
Hans Rebane, Delegate
Iokhan Laidoner, Delegate

Finland
Kaarlo Vaino Voionmaa, Substitute
Hugo Valvanne, Substitute
Aarno Armas Sakari Yrjo Koskinen, Substitute
Tilma Sofia Hainari, Substitute
Eino Rudolf Woldemar Holsti, Delegate
Hjalmar Johan Fredrik Procope, Delegate
Rafael Waldemar Erich, Delegate
Emile Hynninen, Substitute

France
Lucien Hubert, Substitute
Rene Samuel Cassin, Assistant Delegate
Paul Raymond Marie Bastid, Assistant Delegate
Robert Serot, Assistant Delegate
Leon Jouhaux, Assistant Delegate
Francois Labrousse, Substitute
Louis Loucheur, Substitute
Jules Pams, Delegate
Guillaume Paul Boncour, Delegate
Aristide Briand, Delegate
Henri Auguste Fromageot, Assistant Delegate

Germany
Johann Heinrich Graf von Bernstorff, Substitute
Werner C. von Rheinbaben, Substitute
Rudolf von Breitscheid, Substitute
Carl Theodor Conrad von Schubert, Delegate
Hermann Muller, Delegate
Ludwig von Kaas, Substitute
Friedrich Gaus, Delegate

Greece
Alexander Carapanos, Delegate
Nicolas Socrate Politis, Delegate
Demetrius Caclamanos, Delegate
Vassili Dendramis, Substitute
Jean Georges Politis, Substitute

Guatemala
Jose Matos, Delegate

Haiti
Alfred Auguste Nemours, Delegate

Hungary
Ladislas Gajzago, Substitute
Gabriel Tanczos, Delegate
Joseph Szterenyi de Brasso, Delegate
Clotilde Apponyi, Substitute
Paul de Hevesy de Heves, Substitute
Gabor de Apor, Substitute
Joseph Veszi, Substitute
Francois Hunyady de Kethely, Substitute
Jules Lakatos, Substitute
Albert Apponyi, Delegate
A. de Egry, Substitute

India
Victor Alexander George Bulwer Lytton, Delegate
Tale Muhammed Khan Sher Muhammed Khan, Delegate
Edward Maynard des Champs Chamier, Substitute
S. N. Mallik, Delegate
Kurma Venkata Reddi, Substitute
Ali Abdullah Yusuf, Substitute

Ireland
John Marcus O'Sullivan, Delegate
Sean Murphy, Substitute
John Aloysius Costello, Substitute
Desmond Fitzgerald, Delegate
Ernest Blythe, Delegate
Michael MacWhite, Substitute

Italy
Manfredi Gravina, Substitute
Ermanno Amicucci, Substitute
Giuseppe Gallavresi, Substitute
Fabrizio Don Ruspoli, Substitute
Massimo Pilotti, Substitute
Augusto Rosso, Substitute
Edmondo Rossoni, Substitute
Gaetano Polverelli, Substitute
Ernesto Belloni, Substitute
Vittorio Scialoja, Delegate
Cesare Tumedei, Substitute
Alessandro Sardi, Substitute
Stefano Cavazzoni, Substitute
Antonio Cippico, Substitute
Alberto de Marinis Stendardo di Ricigliano, Substitute
Fulvio Suvich, Delegate
Lelio Bonin Longare, Delegate
Dino Alfieri, Substitute

Japan
Nobumi Ito, Substitute
Saburo Kurusu, Substitute
Eiichi Kimura, Substitute
Naotake Sato, Substitute
Isaburo Yoshida, Substitute
Yoshiaki Fujimura, Delegate
Mineitciro Adatci, Delegate
Matsuzo Nagai, Delegate

Latvia
Charles Duzmans, Delegate
Peters Olins, Substitute
Vilis Schumans, Delegate
Edvin Magnus, Substitute
Antons Balodis, Delegate

Liberia
Rodolphe Auguste Lehmann, Delegate
Nico Ooms, Substitute

Lithuania
Augustinas Voldemaras, Delegate
Venceslas Sidzikauskas, Delegate
Dovas Zaunius, Delegate

Luxembourg
Emile Reuter, Delegate
Albert Alphonse Martin Wehrer, Substitute
Gaston Diderich, Delegate
Joseph Bech, Delegate
Charles Vermaire, Substitute

Netherlands
W. G. van Wettum, Substitute
Clasine Albertine Kluyver, Substitute
Frans Beelaerts van Blokland, Delegate
John Loudon, Delegate
Willem Jan Marie van Eysinga, Delegate
John Paul van Limburg Stirum, Delegate
Joseph Limburg, Substitute
Jean Pierre Adrien Francois, Substitute
E. Heldring, Substitute

New Zealand
James Parr, Delegate
George Richardson, Substitute

Nicaragua
Antoine Sottile, Delegate
Tomas Francisco Medina, Delegate

Norway
Carl Joachim Hambro, Delegate
Johan Ludwig Mowinckel, Delegate
Fridtjof Nansen, Delegate
Christian Lous Lange, Substitute
Peder Ludvik Kolstad, Substitute
Ingeborg Aas, Substitute
Frede Castberg, Substitute

Panama
Octavio Mendez Perreira, Delegate

Paraguay
Ramon V. Caballero de Bedoya, Delegate

Persia (Iran)
Mohammed Ali Khan Foroughi, Delegate
Hussein Khan Ala, Delegate
P. Parviz Khan Kitabgi, Delegate
Mohamed Khan Chayesteh, Substitute

Poland
Hipolit Gliwic, Delegate
Franciszek Sokal, Delegate
Jan de Modzelewski, Substitute
Witold Chodzko, Substitute
Jules Lukasiewicz, Substitute
Sigismond Gralinski, Substitute
August Zaleski, Delegate

Portugal
Augusto de Vasconcellos, Delegate
Jose Capelo de Franco Frazao, Delegate
Alberto d' Oliveira, Delegate

Roumania
Elena Vacaresco, Substitute
Vespasian V. Pella, Substitute
Nicolas Petresco Comnene, Delegate
Mircea Djuvara, Delegate
Constantin Antoniade, Delegate

Siam (Thailand)
Svastivongs Vipulya, Delegate
Prince Charoon, Delegate
Dyakara S. A. S. Varnvaidya, Delegate

South Africa
Jacobus Stephanus Smit, Delegate
Daniel Johannes de Villiers, Delegate
Albertus Johannes Werth, Delegate

Spain
Julio Casares y Sanchez, Substitute
Leopoldo Palacios Morini, Substitute
Cristobal Botella, Substitute
Jose Maria Quinones de Leon, Delegate
Emilio de Palacios y Fau, Delegate
Marquis de la Torrehermosa, Delegate
Eduardo Cobian, Substitute
de San Esteban de Canongo, Assistant Delegate

Sweden
Karl Ivan Westman, Substitute
Jacob Ludwig Widell, Delegate
Jonas Eliel Lofgren, Delegate
Bo Osten Unden, Delegate
Torvald Magnussen Hojer, Substitute

Switzerland
Walter O. Stucki, Substitute
Giuseppe Motta, Delegate
Gottfried Keller, Delegate
William Emmanuel Rappard, Substitute
Walther Burckhardt, Delegate

Uruguay
Alfredo de Castro, Delegate
Alberto Guani, Delegate
Pedro Cosio, Delegate

Venezuela
Juan Manuel Hurtado Machado, Substitute
Caracciola Parra Perez, Delegate
Diogenes Escalante, Delegate
Cesar Zumeta, Delegate

Yugoslavia
Michel Nenadovitch, Substitute
Milorad Straznicki, Substitute
Milan Rakitch, Delegate
Constantin Alexander Fotitch, Substitute
Djordje Djouritch, Delegate
Voislav Marinkovitch, Delegate
Leonidas Pitamic, Substitute

President
Herluf Zahle (Denmark)

Vice-Presidents Elected by the Assembly
Mineitciro Adatci (Japan)
Aristide Briand (France)
Hermann Muller (Germany)
Lord Cushendun (British Empire)
William Lyon Mackenzie King (Canada)
Ignaz Seipel (Austria)

Vice-Presidents Ex Officio as Chairmen of Committees
Vittorio Scialoja (Italy)
Giuseppe Motta (Switzerland)
Henri Carton de Wiart (Belgium)
Augosto de Vasconcellos (Portugal)
Jose Matos (Guatemala)
Voislav Marinkovitch (Yugoslavia)

Chairman of the Agenda Committee
Ramon V. Caballero de Bedoya (Paraguay)

Secretary-General of the League of Nations
James Eric Drummond



 

 

 

Top of Page  |  Home  |  Intro  |  Photos  |  Sources  |  Technical


League of Nations Archives, Palais des Nations, CH-1211, Geneva 10, Switzerland
Center for the Study of Global Change, 201 N. Indiana Avenue,  Bloomington, Indiana, 47408-4001,  USA
Last updated:  October, 2002 -  Send Comments to:
 
Blandine Blukacz-Louisfert, Chief, UNOG Registry, Records and Archives Unit, United Nations